Trzeci kalendarzowy kwartał 2024 r. przyniósł odzieżowym detalistom różne wyniki. W branży widać podmioty, które poradziły sobie w tym okresie lepiej niż rok temu i lepiej niż w pierwszej połowie roku, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu. Nie ma jednak jednego wspólnego mianownika, do którego można by sprowadzić powody ożywienia. Wyższą sprzedaż widać u firm e-commerce, ale też u producentów, którzy realizowali w minionym kwartale zamówienia dla dużych kontrahentów: innych firm czy administracji publicznej.
Szefowie giełdowych spółek z nadzieją czekają teraz na rezultaty ostatniego kwartału Październik przyniósł na razie zmianę pogody, która jest niekorzystna dla handlujących.
Półrocze zysków
W pierwszym półroczu br. dziesięciu notowanych na GPW detalistów prowadzących sprzedaż odzieży i obuwia uzyskało w sumie przychody o 10 proc. wyższe niż przed rokiem (sięgnęły 16,3 mld zł) oraz jako sektor istotnie poprawiły rentowność zarówno na poziomie EBITDA, jak i zysku netto – wynika z zestawienia danych przygotowanego przez „Parkiet”. Na takie zestawienie dla trzeciego kwartału przyjdzie czas. Jak na razie pierwszymi wynikami za ten okres podzieliły się takie firmy jak sprzedający galanterię skórzaną Wittchen czy Answear.com, handlujący obuwiem i odzieżą oraz akcesoriami dla domu przede wszystkim online.
Czytaj więcej
Po okresie boomu handel internetowy przeszedł w stagnację, a konsumenci wrócili do sklepów tradycyjnych. Szefowie spółek parających się sprzedażą ubrań i butów w globalnej sieci zmagają się z różnymi wyzwaniami. Przekonują jednak, że to nie koniec wzrostów.