GPW: Kernel naruszył zasady

Niezależny komitet ds. ładu korporacyjnego wydał stanowisko w sprawie naruszenia zasady Dobrych Praktyk przez spożywczą spółkę. Chodzi o kontrowersyjną emisję akcji i planowany delisting. Kernel zanegował istotę spółki publicznej - ocenił Komitet.

Publikacja: 26.01.2024 10:55

GPW: Kernel naruszył zasady

Foto: Adobestock

Kernel jest spółką prawa luksemburskiego notowaną na GPW od 2007 r. i prowadzącą działalność na terytorium Ukrainy. Wiodący akcjonariusze od kilku kwartałów dążą do wycofania spółki z giełdy. Inwestorzy mniejszościowi przekonują, że działania podejmowane przez Kernel są dla nich krzywdzące i nie respektują ich praw. Właśnie dostali wsparcie w postaci stanowiska Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego, czyli niezależnego organu działającego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przypomina on, że spółka zwróciła się do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o wydanie zgody na wycofanie akcji z obrotu giełdowego, przeprowadzając następnie emisję z wyłączeniem prawa poboru, która przyniosła skutek w postaci znaczącego zwiększenia liczby głosów na walnym zgromadzeniu, znajdujących się w posiadaniu jednego z dotychczasowych akcjonariuszy. Tymczasem zgodnie z zasadą 4.13 dobrych praktyk emisja akcji z wyłączeniem prawa poboru może być podjęta przez spółkę giełdową jedynie na zasadzie wyjątku i tylko w przypadku wystąpienia łącznie przesłanek wskazanych w tej zasadzie. Musi istnieć racjonalna, uzasadniona gospodarczo i pilna potrzeba pozyskania kapitału, wybór inwestorów nastąpi według obiektywnych kryteriów, a cena akcji nowej emisji będzie rynkowa lub rynkowy będzie sposób jej ustalenia.

„W przypadku emisji z 21 sierpnia 2023 r. cena emisyjna jednej akcji Kernel Holding w wysokości 0,2777 USD (1,15 PLN) była znacznie niższa od kursu akcji, tuż przed ogłoszeniem zamiaru emisji akcji z wyłączeniem prawa poboru, który to kurs i tak uległ wcześniejszej drastycznej deprecjacji w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Co więcej, warunki emisji akcji określone przez spółkę spowodowały, że duża liczba akcjonariuszy Spółki nie mogła wziąć w niej udziału” - czytamy w stanowisku opublikowanym przez Komitet.

Ocenia on, że Kernel naruszył pryncypia relacji pomiędzy akcjonariuszami w spółce publicznej, w tym prawo do równego traktowania, negując tym samym istotę spółki publicznej jako wspólnoty interesów poszczególnych grup jej właścicieli, w tym akcjonariuszy mniejszościowych i akcjonariuszy finansowych zarządzających powierzonymi im środkami.

„ Tego rodzaju praktyki spółek notowanych na GPW budzą zdecydowany sprzeciw Komitetu i w żadnym razie nie mogą spotkać się z jego akceptacją” – czytamy w opublikowanym stanowisku.

Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów GPW

Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021 (DPSN2021) nie są regulacjami giełdowymi, a stosowanie poszczególnych zasad opiera się na formule: comply or explain. Oznacza to, że stosowanie poszczególnych zasad zawartych w Dobrych Praktykach, którym każda spółka obowiązkowo podlega, jest dobrowolne, pod warunkiem właściwego poinformowania o tym fakcie. Konsekwencją niestosowania konkretnej zasady bądź jej incydentalnego naruszenia jest zatem obowiązek publicznego udzielenia wyjaśnień w kwestii okoliczności i powodów takiego stanu rzeczy. Podsumowując, zakłada się, że decydując się na wejście na giełdę spółki akceptują i będą stosować zasady DPSN2021, jednak za ich niestosowanie nie grożą im sankcje regulaminowe. To, w jaki sposób i w jakim zakresie spółka giełdowa stosuje zasady ładu korporacyjnego, w pierwszym rzędzie powinno być poddawane ocenie przez akcjonariuszy i brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Handel i konsumpcja
Zyski wyzwaniem w e-handlu odzieżą
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Handel i konsumpcja
Allegro otwiera dla sprzedawców B2B rynek czeski
Handel i konsumpcja
Ruszyło duże IPO spółki Studenac. Co trzeba wiedzieć o ofercie
Handel i konsumpcja
Są trzy nowe rekomendacje dla Żabki. Akcje wreszcie drożeją
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Handel i konsumpcja
Studenac odsłonił karty. Rusza z IPO
Handel i konsumpcja
Kurs Żabki szuka dna