Grupa spółek Kernela uzyskała listy zrzeczenia się wszystkich jej przedwojennych kredytów. Skumulowane niespłacone saldo umów kredytowych, objętych zakresem tzw. listów o odstąpieniu, wynosi łącznie 773 mln USD.

Układ, który pozwala ukraińskiemu producentowi na zachowanie działalności i aktywów, podpisały takie banki, jak ING, EBOR czy EBI. Spółka podpisała umowy dwustronne z europejskimi i ukraińskimi instytucjami bankowymi na okres do 30 czerwca 2024 r.

Jak informuje holding, Kernel – dzięki temu porozumieniu z kredytodawcami, odroczy spłaty kapitału i odstąpi od przypadków niewykonania zobowiązań z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. Wierzyciele zabezpieczyli się kilkoma dodatkowymi warunkami, jak – utrzymanie koszyka CapEx w celu utrzymania bieżącej działalności i stosowanie klauzuli Cash-sweep, czyli zobowiązania do nadpłacania rat w miarę posiadania środków.

Kernel informuje o tym w raporcie giełdowym, jednak jego czas na GPW jest już policzony. 7 września 2023 r. Kernel opuścił indeks mWIG40, ponieważ w indeksach nie mogą uczestniczyć spółki, których liczba akcji w wolnym obrocie jest niższa niż 10 proc. Pod koniec września spółka zaś poinformowała, że postępowanie Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie jej wniosku o wykluczenie z obrotu na GPW zostało przedłużone w związku z analizą dodatkowego materiału dowodowego i ma zostać zakończone w październiku 2023 r., Kernel złożył wniosek o zgodę na wycofanie akcji spółki z obrotu w maju. Pierwsza próba spółki zejścia z giełdy poprzez wykup pozostałych akcjonariuszy nie udała się, pozostali inwestorzy wraz z funduszami inwestycyjnymi, oprotestowali decyzję Rady Dyrektorów. Kernel Holding wypuścił więc 216 mln akcji dla inwestorów kwalifikowanych, z których większość przejął główny inwestor, Namsen Ltd., ktory obecnie ma 91,61 proc. udziałów i tyle samo głosów na WZA.