Nieliczne giełdowe spółki z sektora odzież i obuwie opublikowały sprawozdania za I półrocze 2022 roku, a Monnari Trade z powodu hakerskiego ataku nie przedstawiło nawet sprawozdania rocznego za 2021 rok. Już opublikowane tegoroczne dane pozwalają wyciągać wnioski na temat kondycji sektora. Mieni się ona różnymi barwami, w tym np. upadłością TopSecret. Jednak zdecydowanie ponad połowa największych firm z branży, z wyjątkiem właściciela marki ubrań dziecięcych Coccodrillo oraz Monnari, może powiedzieć, że pandemia z jej negatywnymi skutkami dla handlu przeszła do historii.
Zapomniana pandemia
W porównaniu z wynikami z 2019 roku, ostatniego roku przed kryzysem wywołanym obostrzeniami mającymi ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa Covid-19 przychody większości firm są istotnie wyższe. Jak wskazuje zestawienie przygotowane przez „Parkiet”, najmocniej urosły od tego czasu biznesy gigantów: LPP (wg danych za I kwartał) oraz CCC (wg wstępnych danych zarządu). Skonsolidowane przychody tych firm są w tym roku odpowiednio o 66 proc. i 59 proc. wyższe niż w analogicznych okresach przedpandemicznego 2019 roku.
Trzecie miejsce pod względem dynamiki przychodów należy w naszym zestawieniu do Wittchenu (41 proc.). Urosła, choć wolniej, Grupa VRG. Jej obroty po sześciu miesiącach 2022 roku są wyższe niż w I półroczu 2019 r. o około 21 proc.
LPP, CCC i VRG poprawiły również zyskowność. Podobnie było najprawdopodobniej w wypadku Wittchenu, choć na razie nie dysponujemy odpowiednimi danymi ze spółki. Poprawę rentowności na poziomie wyniku operacyjnego odnotowała także grupa CDRL, choć jej obroty są niższe niż w 2019 r.