Ciepła pogoda pogrąża handel odzieżą i butami

Detalistom w tym roku wszystko przeszkadza – niekorzystny kurs walut, spadek popytu, a także niesprzyjająca pogoda. Zdaniem analityków, rok będzie sporo gorszy niż miniony

Publikacja: 28.09.2009 08:09

Przed­sta­wi­cie­le gie?­do­wych de­ta­li­stów przy­zna­j?, ˝e przez cie­p?? i s?o­necz­n? wrze­?nio

Przed­sta­wi­cie­le gie?­do­wych de­ta­li­stów przy­zna­j?, ˝e przez cie­p?? i s?o­necz­n? wrze­?nio­w? po­go­d´ w ga­le­riach han­dlo­wych by­?o nie­wie­lu klien­tów. To od­bi­?o si´ na sprze­da­˝y.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Mimo że mamy już kalendarzową jesień, to wciąż w naszym kraju dominuje ciepła i słoneczna pogoda. Tak było też niemal przez cały wrzesień. Dla firm handlujących odzieżą i butami nie są to odpowiednie warunki, w sytuacji gdy na półkach sklepowych w dużej mierze znajdują się już artykuły z jesiennej kolekcji.

– Każdy, kto choć trochę interesuje się tematem, wie, że zimna wiosna, czyli okres zmiany kolekcji z zimowej na wiosenną oraz ciepła jesień, czyli okres zmiany kolekcji z letniej na jesienną, nie sprzyja odwiedzaniu sklepów przez klientów – przyznaje Dariusz Pachla, wiceprezes LPP, handlującego odzieżą w sklepach Reserved, Cropp, House i Mohito.

[srodtytul]Problem z wysokością marży[/srodtytul]

– Po lipcu i sierpniu, kiedy ze względu na prowadzoną wyprzedaż kolekcji letniej wyniki firm oscylują w okolicy zera, wynik za cały trzeci kwartał zależy przede wszystkim od wrześniowej sprzedaży jesiennych wyrobów oferowanych na wysokiej marży. A obecna pogoda niestety nie sprzyja kupowaniu takich artykułów – uważa Michał Potyra z Uni Credit CA IB. Bartosz Arenin z DM PKO BP jest tego samego zdania.Na razie firmy bardzo ogólnie wypowiadają się na temat spodziewanych wrześniowych przychodów. Przyznają jednak, że nie jest dobrze.

– Ze sprzedaży zrealizowanej w ciągu pierwszej dekady września jesteśmy zadowoleni, z drugiej już mniej. Pogoda nie pomaga w sprzedaży butów z kolekcji jesienno-zimowej – mówi Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2 handlującego butami w sklepach CCC.

[srodtytul]Niektórzy są optymistami[/srodtytul]

Zarząd Redanu, oferującego odzież w sklepach Top Secret, Troll i Textilmarket, nie przyznaje się do kłopotów. Bogusz Kruszyński, wiceprezes łódzkiej spółki, tłumaczy, że z założenia kolekcja, która teraz jest w sklepach, jest przygotowywana pod dość ciepłą, przejściową pogodę.

Pozytywnie sytuację ocenia też zarząd Prima Mody. Zdaniem Dariusza Plesiaka, prezesa wrocławskiej spółki, słoneczna aura sprzyja sprzedaży lekkich butów z kolekcji jesiennej. Szef obuwniczego przedsiębiorstwa szacuje, że przychody w III kwartale powinny być nawet dwa razy większe niż przed rokiem (wówczas obroty wyniosły 8,3 mln zł).

[srodtytul]Garnitury to co innego[/srodtytul]

Przedstawiciele Bytomia, handlującego męską odzieżą, też twierdzą, że nie odczuwają negatywnych skutków ładnej pogody. – Kupno naszych wyrobów wynika bardziej z bieżącej potrzeby posiadania nowego garnituru czy koszuli lub krawata niż z pogody – tłumaczy Artur Morawiec, szef relacji inwestorskich Bytomia.

Z taką opinią nie zgadza się jednak zarząd Vistuli również oferującej odzież „formalną”. – Taka pogoda nie może pomagać. Przez nią ogólnie mniej klientów przychodzi do centrów handlowych, a tym samym także do firmowych salonów. To musi odbić się spadkiem sprzedaży – uważa Grzegorz Pilch, wiceprezes Vistuli.

[srodtytul]Trzeci kwartał będzie słaby[/srodtytul]

Analitycy przyznają, że ciepła pogoda dobija firmy odzieżowe i obuwnicze, które i tak już mają sporo problemów. Przedsiębiorstwa, które w większości kupują towar za granicą, cały czas cierpią z powodu drogiej waluty. Zakupy na sezon jesień-zima odbywały się po wyższych kursach niż przed rokiem. Do tego dochodzą wciąż wysokie wydatki związane z najmem powierzchni handlowych, których cena jest określana z reguły w euro. Tych wszystkich dodatkowych kosztów, ze względu na ograniczony popyt, firmy nie mogą przerzucać na klientów.

Arenin z DM PKO BP podkreśla, że rezultaty finansowe firm handlowych w trzecim kwartale będą najprawdopodobniej mocno niesatysfakcjonujące. Tak samo uważają inni analitycy. – Na podsumowanie III kwartału jest jeszcze za wcześnie, bo jak wiadomo o wynikach decydują i przychody, i koszty, a dziś nie znamy wszystkich liczb – podkreśla Pachla, wiceprezes LPP.

[srodtytul]Nadzieja w czwartym kwartale[/srodtytul]

Pachla liczy na poprawę w ostatnich trzech miesiącach roku. – W naszej branży mamy do czynienia z sezonowością polegającą m.in. na tym, że kwartały parzyste są lepsze, a kwartały nieparzyste są gorsze – twierdzi.

Analitycy są jednak bardziej ostrożni. Ich zdaniem firmy w IV kwartale zapewne utracą część zarobku, bo chcąc zachęcić klientów do kupowania artykułów, mogą wcześniej rozpocząć obniżki cen. Po słabym I półroczu cały rok będzie więc dużo gorszy niż miniony.

[ramka][b]Magdalena Jagodzińska - Erste Group

Firmom może uciec wysoka marża na sprzedaży[/b]

Spółki detaliczne handlujące odzieżą i butami niestety mają w tym roku pecha do pogody. Mało kto chce teraz kupować płaszcze czy kozaki, jeśli nie można ich od razu założyć. A w sklepach, poza kolekcjami jesiennymi, nie ma już właściwie śladu po artykułach letnich, przez co firmy nie mają czym handlować, więc obrót jest niewielki. Wiosna, jak pamiętamy, była z kolei chłodna i deszczowa. Jeśli słoneczna i ciepła pogoda się utrzyma, powiedzmy do połowy października, to jest jeszcze jedno duże ryzyko. Firmom może uciec wysoka marża, którą uzyskują w pierwszym okresie sprzedaży nowej kolekcji. Żeby odzyskać pieniądze zamrożone w towarze, będą musiały pobudzać sprzedaż, rozpoczynając wcześniej obniżki cen. Cały czas trzeba przecież płacić choćby za najem powierzchni handlowych czy pensje pracownikom. To z kolei zabierze im część planowanych zarobków. Dlatego po III kwartale, który z pewnością będzie słaby, obawiam się również słabych wyników w ostatnich trzech miesiącach roku. [/ramka]

Handel i konsumpcja
Auto Partner celuje w rynki zagraniczne
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Handel i konsumpcja
ABB w Allegro. Co widać między wierszami?
Handel i konsumpcja
Piąte ABB w Allegro. To dobra czy zła wiadomość?
Handel i konsumpcja
Dino Polska wróciło i będzie się trzymać dwucyfrowego tempa wzrostu
Handel i konsumpcja
Analityk o Wittchenie: symboliczna dywidenda
Handel i konsumpcja
Amica: Przychody w dół, rentowność w górę