Dębica: zarząd chce audytora, ale nie BDO

Relacja "Parkietu" z walnego zgromadzenia akcjonariuszy Dębicy

Publikacja: 30.11.2010 13:49

Dębica: zarząd chce audytora, ale nie BDO

Foto: ROL

Po wznowieniu obrad WZA Dębicy po godzinnej przerwie, Goodyear zgłosił propozycję powołania na rewidenta ds. szczególnych firmy Grant Thornton. Przedmiot badania jest podobny do tego z propozycji złożonej przez PZU Asset Management, uwzględnia on jednak uwagi dotyczące formalnych uchybień propozycji akcjonariusza mniejszościowego.

Wcześniej Piotr Góralewski, prezes PZU AM, na łamach "Parkietu" zdecydowanie podkreślał, że wskazanie kandydata na rewidenta przez Goodyear podważa ideę zatrudnienia niezależnego audytora dla prześwietlenia giełdowej spółki.

Przed przerwą Jacek Pryczek, prezes oponiarskiej spółki, zgodnie z prawem poproszony został o zaopiniowanie propozycji powołania biegłego rewidenta, który miałby prześwietlić relacje Dębicy z głównym akcjonariuszem, spółką Goodyear. Szef zarządu Dębicy poinformował, że co do zasady popiera pomysł zatrudnienia audytora dla wyjaśnienia spornych kwestii między akcjonariuszami. Wymienił jednak szereg przeciwwskazań dla takiej operacji.

W ocenie spółki, będzie to zbyt kosztowne i uciążliwe. Przypomniał, że spółka proponowała powołanie komitetu rady nadzorczej do zbadania kwestii spornych, co byłoby korzystniejszym, z punktu widzenia interesu spółki, rozwiązaniem. Zarząd ma również zastrzeżenia do kandydatury firmy BDO jako audytora. W ocenie zarządu Dębicy, BDO nie daje rękojmi sporządzenia rzetelnego badania m.in. ze względu na związki BDO z PZU (audytor badał firmy z grupy ubezpieczyciela).

Zastrzeżenia zarządu budzi również fakt audytowania przez BDO Stomilu Olsztyn (obecnie Michelin Polska) podczas sporu między akcjonariuszami tej spółki. Pryczek przypomniał, że raport BDO, przychylny akcjonariuszom mniejszościowym Stomilu, skrytykowali inni audytorzy jako wybiórczy i tendencyjny. Zarząd uznał również, że wniosek o powołanie rewidenta ma szereg uchybień formalnych. W tej sytuacji zarząd Dębicy negatywnie zaopiniował propozycję PZU AM.

Z kolei przedstawiciel PZU AM, odnosząc się do opinii zarządu Dębicy na temat powołania audytora, podniósł że nie spełnia ona warunków formalnych, ponieważ nie została podpisana przez dwóch członków zarządu. Zarzucił spółce nieprzedstawienie opinii wszystkim akcjonariuszom Dębicy za pośrednictwem strony internetowej.

Przedstawiciele PZU AM odnieśli się również do przekazywanych wcześniej przez zarząd Dębicy wypowiedzi na temat komitetu rady nadzorczej i braku woli ze strony PZU dla jego powołania. - Zgodnie z porozumieniem między PZU a Goodyearem z lutego 2008 roku, takowy komitet powinien działać regularnie, a nie doraźnie. Tymczasem komitet został powołany do zbadania wyrywkowego zakresu relacji handlowych między Dębicą a Goodyearem i w 2009 roku już zakończył swoje działanie. Zarzucając nam brak woli jego reaktywacji Dębica i Goodyear powinny udzielić akcjonariuszom odpowiedzi na pytanie dlaczego działał on niezgodnie z ideą, która przyświecała jego powołaniu – argumentowali przedstawiciele PZU AM.

Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan
Handel i konsumpcja
Asbis dobrze zaczął rok. Sprzedaż odbija
Handel i konsumpcja
Pepco Group odbija się od dna. Inwestorzy liczą na sprzedaż Poundland
Handel i konsumpcja
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją