Emperia przyspieszy w 2018 r.

Spółka szuka inwestora, który skupiłby jej wszystkie akcje oraz dofinansował. W przyszłym roku ma wzrosnąć dynamika otwarć nowych sklepów, głównie własnych.

Publikacja: 17.05.2017 06:06

Dariusz Kalinowski, prezes Emperii

Dariusz Kalinowski, prezes Emperii

Foto: materiały prasowe

– Przyśpieszymy tempo otwarć supermarketów z 15 w tym roku do 18–20 w 2018 r. Dla rozwoju marketów potencjał jest istotnie wyższy niż dla supermarketów, zakładamy otwarcie w 2018 r. grubo powyżej 50 tego typu sklepów – mówi Dariusz Kalinowski, prezes Emperii Holding, który zapowiada większy nacisk na rozwój sklepów własnych.

Poszukiwania inwestora

W ubiegłym tygodniu zarząd Emperii poinformował, że wkrótce ruszą rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy wesprą spółkę.

Foto: GG Parkiet

– Chcemy pozyskać inwestora, który będzie gotowy przejąć do 100 proc. akcji spółki i dofinansować ją. Chcemy się rozwijać w tempie wyższym niż dotychczas – zaznacza Kalinowski. Na dniach ma się pojawić komunikat w tej sprawie. W ocenie Kalinowskiego wybór inwestora nastąpi w III kwartale, a transakcja zostanie sfinalizowana do końca roku.

– Rozważamy wybór inwestora branżowego, jak na razie każdy scenariusz bierzemy pod uwagę, ale w mojej ocenie nasza oferta może bardziej zainteresować inwestorów finansowych – twierdzi Kalinowski. Uważa, że akcje są niedoszacowane i m.in. dlatego spółka wciąż je skupuje.

Zawiódł segment IT

W I kw. skonsolidowane wyniki spółki okazały się słabsze niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Wzrost przychodów oraz marż w segmencie detalicznym został przyćmiony przez marny wynik działu IT, spowodowany odejściem dużego klienta, czyli Eurocashu. Zdaniem wiceprezesa Cezarego Barana można się spodziewać odbudowy rentowności segmentu IT w kolejnych kwartałach. Na wyniki negatywny wpływ miały też podwyżki płac, jednak Kalinowski twierdzi, że wyższe wynagrodzenia przekładają się na mniejszą rotację pracowników.

– Wyniki Emperii za I kwartał nie są złe, zawiódł segment IT, w którym strata jednego z kluczowych klientów nie została jeszcze zasypana nowymi kontraktami – ocenia Jakub Rafał, analityk Vestor DM. Rafał podkreśla, że Emperia dynamicznie otwiera nowe sklepy, co powinno przełożyć się na poprawę rentowności ze względu na rozłożenie kosztów stałych logistyki. – Spółka poszukuje inwestora w celu zwiększenia potencjału konsolidacji rynku. Firma ze względu na rozbudowaną sieć logistyczną jest w stanie zaopatrywać sklepy praktycznie w każdej części Polski, co pokazuje potencjał do konsolidacji mniejszych podmiotów – twierdzi Rafał.

W najbliższych miesiącach Emperię czeka dużo pracy. – W 2017 r. kumulacja otwarć nastąpi w II połowie roku. Nasz plan powinien być zrealizowany – podtrzymuje Kalinowski. Emperia powinna mieć zatem 265 supermarketów oraz 117 marketów na koniec 2017 r. Zdaniem Kalinowskiego, choć Emperia ma najlepszą ofertę franczyzy, to jednak nie wszystkim niezależnym sklepom taki model odpowiada. – Będziemy się rozwijali, ale nie widzimy potencjału do istotnego tempa rozwoju franczyzy – ocenia Kalinowski.

W II kwartale firma otworzyło pierwszy sklep typu convenience. – Jesteśmy zadowoleni z konceptu operacyjnego i z wyników sprzedażowych, jeśli kolejne placówki będą przynosić podobne wyniki, to rozpocznie się wdrażanie konceptu.

Handel i konsumpcja
Fala unijnych regulacji topi konkurencyjność krajowej branży urody
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Handel i konsumpcja
Analitycy o planie LPP: pozytywne zaskoczenie
Handel i konsumpcja
Dadelo stawia na dalszy wzrost i szykuje program motywacyjny
Handel i konsumpcja
ZPC Otmuchów stawia na nowe produkty
Handel i konsumpcja
Eurocash będzie skupiał się na cięciu kosztów
Handel i konsumpcja
Marek Piechocki, prezes LPP: Czuję się tak, jakbym odpalał rakietę