Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?

Przerwa w luzowaniu w polityce pieniężnej może potrwać nawet cały 2024 rok.

Publikacja: 06.12.2023 21:00

Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?

Foto: Fotorzepa/ Jakub Czermiński

Na ostatnim w tym roku, grudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi z rzędu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi więc 5,75 proc. Taka decyzja RPP była oczekiwania przez rynek.

Niepewność nierozwiana

Przypomnijmy, że jeszcze w listopadzie Rada zasygnalizowała zawieszenie cyklu luzowania w polityce pieniężnej po wcześniejszych dwóch dosyć agresywnych obniżkach we wrześniu i październiku, łącznie o 1 pkt proc. Swój krok uzasadniała rosnącą niepewnością co do wpływu polityki fiskalnej na inflację i popyt konsumpcyjny w 2024 roku. Chodzi tu głównie o decyzje rządu w kwestii utrzymania lub zniesienia zerowego VAT na żywność oraz mechanizmów „mrożenia” cen energii elektrycznej.

– Przywołane wówczas przez Radę znaki zapytania dotychczas nie zostały rozwiane – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Co prawda odpowiednie projekty ustaw (przedłużające tarcze osłonowe dotyczące cen żywności i energii) zostały przedłożone w Sejmie, powołanie zaś rządu Donalda Tuska wydaje się jedynie kwestią czasu. – Ale wciąż nie znamy szczegółów dotyczących skali i terminu przyszłych zmian w polityce fiskalnej – zaznacza Sawicki.

Takie nastawienie potwierdza komunikat Rady przedstawiony po środowym posiedzeniu. „Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie” – czytamy w komunikacie.

RPP ocenia przy tym, że napływające dane wskazują na niską presję popytową i kosztową w polskiej gospodarce, która w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji.

RPP podkreśla, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw zmian cen i aktywności gospodarczej.

Dłuższa przerwa

A jakich decyzji należy oczekiwać w kolejnych miesiącach? – Akcentowana przez władze monetarne niepewność może być pretekstem, by utrzymywać niezmienione stopy procentowe także na początku przyszłego roku. Co więcej, niewykluczone jest, że przez cały 2024 rok stopa referencyjna pozostanie na obecnym poziomie 5,75 proc. – uważa Sawicki.

Ekonomiści zgodnie podkreślają, że ewentualną zmianę w nastawieniu RPP poznamy najwcześniej w marcu, kiedy gotowe będę nowe prognozy NBP dotyczące PKB i CPI, a także gdy powinna być już jasność co do polityki gospodarczej w całym 2024 roku. Przy czym chodzi tu nie tylko tarcze antyinflacyjne, ale też decyzje co do zapowiadanych podwyżek wynagrodzeń w sferze budżetowej czy obniżki PIT.

– Biorąc wszystko pod uwagę, przestrzeń do dalszych obniżek stóp wydaje się bardzo niewielka. Być może trzeba będzie na nie poczekać nawet do 2025 roku – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”