AIB rozważa udział w konsolidacji polskiego rynku

WARSZAWA (Reuters) - Obecny na polskim rynku od pięciu lat irlandzki Allied Irish Bank (AIB), inwestor strategiczny BZ WBK, rozważa wzięcie udziału w konsolidacji sektora bankowego. W centrum jego zainteresowania znajdują się największe instytucje bankowe, powiedział dyrektor AIB na Polskę.

Publikacja: 04.03.2003 14:07

We wtorkowym wywiadzie dla Reutera Gerry Byrne stwierdził, że Allied Irish Bank chciałby stać się jednym z największych graczy na polskim rynku.

AIB, który posiada obecnie 70,5 procent akcji Banku Zachodniego WBK nie dopuszcza jednak możliwości, by na skutek połączenia BZ WBK z innym bankiem, jego udział w połączonej instytucji spadł poniżej 50 procent.

Na rynku spekuluje się, że potencjalne instytucje gotowe na fuzje to BRE Bank, BPH-PBK, Bank Millennium, czy Kredyt Bank.

"Jeżeli pojawią się możliwości przejęć bądź fuzji, będziemy się im szczegółowo przyglądać, skoro chcemy tu pozostać na dłużej i być silnym graczem na dużym rynku. Tak więc będziemy szukać możliwości fuzji" - stwierdził Byrne.

Jednocześnie jednak Byrne wyklucza scenariusz realizowany przez AIB na amerykańskim rynku, gdzie spółka zależna irlandzkiego banku - Allfirst łączy się z nowojorskim M&T Bank. W połączonej instytucji, która będzie jednym z większych banków na północnym wschodzie USA, AIB obejmie 22,5 procent akcji.

"W perspektywie średnio - do długoterminowej sądzimy, że Polska będzie bardzo atrakcyjnym rynkiem. Dlatego naszą ambicją jest znalezienie się wśród największych graczy na rynku bankowym, których będzie najwyżej pięciu" - powiedział Byrne.

"Mamy ambicję być jednym z nich. W takiej sytuacji wyobrażam sobie, że AIB będzie miał silną pozycję zarządzającą w jednej z tych instytucji (...) Nie ma co się spierać, czy ma to być 70 procent, 60 czy 50-procentowy udział" - dodał.

Byrne powiedział też, że celem AIB nie jest zwiększanie udziału w rynku poprzez przejmowanie małych, regionalnych banków.

"Nie wydaje mi się, by AIB miał być szczególnie aktywny w segmencie małych banków, chyba że nadarzy się jakaś wyjątkowa okazja" - stwierdził Byrne.

NA RAZIE WZROST ORGANICZNY

Dyrektor AIB na Polskę uważa jednak, że szybka konsolidacja w sektorze bankowym jest raczej mało prawdopodobna, ponieważ żaden z zagranicznych inwestorów nie zamierza na razie wycofać się z Polski. Chyba, że konsolidacja nastąpi na poziomie zagranicznych inwestorów strategicznych.

Dlatego też BZ WBK stawia na wzrost organiczny i rozwój sieci oddziałów, która obecnie liczy 437 placówek.

Bank Zachodni WBK, który ma bardzo silną pozycję na zachodzie Polski zamierza umacniać swoją obecność także w innych regionach kraju, a zwłaszcza w dużych miastach jak na przykład w Warszawie, gdzie w tym roku powstanie 19 placówek.

"Z punktu, w którym jesteśmy teraz do wysokiego jednocyfrowego udziału w rynku powinniśmy dojść w ciągu 2-3 lat. I to za sprawą organicznego wzrostu" - powiedział Byrne, który szacuje obecny udział BZ WBK w rynku na pięć-sześć procent.

Zdaniem analityków ten udział wynosi około czterech procent, czyli zbyt mało by inwestycja była opłacalna. AIB jest jednak zadowolony z inwestycji poczynionych w Polsce i wyników osiąganych przez BZ WBK.

Rok 2002 rok grupa BZ WBK zakończyła zyskiem netto w wysokości 272 milionów złotych, a wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) wzrósł do 11,6 procent z 7,2 procent w 2001. Zysk brutto AIB wzrósł w 2002 roku do 1,375 miliarda euro.

"Myślę, że w tym roku ROE (BZ WBK) osiągnie poziom 13-14 procent, co oznacza, że zmierzamy w dobrym kierunku, i w 2004-2005 dojdziemy do poziomu grupy AIB, czyli 22,4 procent" - potwierdził wcześniejsze zapowiedzi Byrne.

((Autor: Olga Markiewicz; Redagował: Marcin Gocłowski; [email protected]; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: olga.markiewicz.reuters.com @reuters.net))

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego