Ustalenie wielkości pozycji - jeden z elementów sukcesu

Odpowiedź na pytanie: Jak zarządzać kapitałem i jak ustalać wielkość pozycji, żeby stosunek zysku do ryzyka był optymalny, jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o powodzeniu w grze na giełdzie. Paradoksalnie, jednocześnie żaden aspekt inwestowania nie jest tak często niedoceniany.

Publikacja: 26.11.2003 09:17

Oczywiście, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Istnieje bowiem wiele metod zarządzania pozycjami: od najprostszych - jak model stałego ryzyka, po bardziej skomplikowane - wynikające ze zmienności kursów. Bardzo często pojęcie zarządzania pozycjami znajduje miejsce przy zastosowaniu systemów transakcyjnych. Istotne jest pewne rozróżnienie pojęć. Istnieje bowiem zasadnicza różnica między wyznaczeniem linii stop a wyznaczeniem wielkości pozycji. Poziomy obrony służą do ograniczania ryzyka, które przypada na poszczególny instrument finansowy. Nie ma w tym wypadku mowy o tym, jak dużą pozycję powinniśmy otworzyć lub zamknąć. Wielkość pozycji natomiast zasadniczo jest proporcjonalna do ilości kapitału. Im większym kapitałem dysponuje inwestor, tym większą pozycję zajmuje.

Niedoceniane

zarządzanie pieniędzmi

Zarządzanie wielkością pozycji (position sizing) jest jednym z podstawowych elementów zarządzania pieniędzmi. Generalnie zasady position sizing dotyczą podejmowania decyzji o wielkości zaangażowania pieniędzy w daną pozycję przez cały czas jej trwania. Badania przeprowadzone przez doktora Van K. Tharpa pokazują, że od zasad zarządzania pieniędzmi zależy ponad 90% wyników inwestycyjnych każdego gracza. To pokazuje, jak duża jest waga tego problemu. Większość osób nie poświęca mu jednak zbyt wiele uwagi - zwłaszcza inwestorzy indywidualni. Nie mając często odpowiedniej ilości kapitału, całkowicie zaniedbują problem regulowania wielkości pozycji.

Dość często można usłyszeć głosy rozczarowanych inwestorów. Mówią oni na przykład, że w ciągu kilku miesięcy zarobili 200%, ale wkrótce potem stracili całość zysków i w tej chwili ponoszą już kilkudziesięcioprocentowe straty. Bardzo często wynika to ze zbyt małej ilości kapitału - wskutek tego inwestor nie jest w stanie zastosować odpowiedniej strategii w ustalaniu wielkości pozycji. A to już jest prosta droga do bankructwa.

Po co zarządzać wielkością pozycji

Po pierwsze, zarządzanie pieniędzmi (w tym zarządzanie wielkością pozycji) jest bodaj najważniejszym niepsychologicznym aspektem inwestowania. Czym jest zarządzanie pozycjami- Najkrócej mówiąc, prawidłowo skonstruowana strategia powinna odpowiadać na pytanie, jak dużą pozycję należy otworzyć na obranym przez inwestora rynku. Jednak to nie wszystko. Powinna określać również wielkość pozycji w czasie trwania transakcji.

Model zarządzania wielkością pozycji jest zatem dodatkowym czynnikiem, który inwestor powinien brać pod uwagę. Zawiera on w sobie dwa elementy. Są nimi wielkość kapitału oraz liczba pozycji otwartych w tym samym czasie. Jak pokazuje doświadczenie, przegrana w znacznej większości przypadków spowodowana jest również ryzykowaniem zbyt dużej części środków w stosunku do całego posiadanego kapitału. Szanse przegranej z tego powodu są wtedy bardzo duże.

Należy również zdawać sobie sprawę z konsekwencji złego zarządzania pozycjami. W tym celu wystarczy uświadomić sobie, o ile musi wzrosnąć kapitał, aby odrobić poniesione wcześniej straty. Pięcioprocentowy ubytek kapitału wymaga zysku minimalnie większego - 5,3%. Jednak aby pokryć stratę wynoszącą 20%, potrzebne jest osiągnięcie zysku w wysokości 25%. Oczywiście, jeszcze gorzej wygląda sytuacja gracza tracącego 50%. Tutaj, aby odrobić stratę, inwestor musi osiągnąć 100-proc. zysk. Wniosek z tego spostrzeżenia wydaje się oczywisty. Nie warto dopuszczać do zbyt dużych strat. Inaczej szanse na odegranie się stają się minimalne.

Relacja z debaty

Bezpieczeństwo i rozwój nowych źródeł energii

Zobacz teraz

Literatura:

Van K. Tharp, Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta,

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego