Junior Enterprise w Polsce

Pracodawcy wymagają od człowieka wkraczającego na rynek pracy coraz większego doświadczenia. Dobrym sposobem na zaspokojenie ich wymagań może być działalność w studenckim konsultingu.

Publikacja: 17.12.2003 09:31

Studenci najlepszych ośrodków akademickich w Europie coraz liczniej podejmują samodzielne działania, by poszerzyć o praktykę edukacyjną ofertę szkół wyższych. To właśnie stało się ideą powołania do życia Junior Enterprise, które w ramach procesu "learning by doing" rozpowszechnia łączenie teoretycznej, akademickiej wiedzy z biznesową praktyką.

Junior Enterprises (JE) to studenckie stowarzyszenia o charakterze non-profit, działające w Europie już od około 30 lat. Od 1994 roku zrzeszone jest w ramach Europejskiej Konfederacji Junior Enterprises - JADE. Jest to sieć reprezentująca około 20 tys. młodych przedsiębiorców zrzeszonych w ponad 150 lokalnych organizacjach.

Ekspertyzy, którymi zajmuje się JE, obejmują szeroki wachlarz dziedzin od marketingu i menedżmentu przez technologie informatyczne, po inżynierę. Najczęściej są to analizy, badania rynku czy tworzenie biznesplanów. Środki na działalność czerpią z wykonanych zleceń oraz składek członkowskich, ale te stanowią zaledwie ułamek budżetu stowarzyszeń.

W Polsce na razie skromnie

W Polsce pomysł na tego typu działalność jest stosunkowo świeży i mało powszechny. Na razie działają tylko dwie grupy - ConQuest Consulting w Warszawie, pionier w sektorze studenckiego doradztwa biznesowego na polskim rynku, oraz YPI Consulting w Krakowie. Oba stowarzyszenia świadczą usługi konsultingowe dla firm, instytucji i osób fizycznych. Młodzi ludzie już w trakcie studiów zdobywają wiedzę i doświadczenie, które kosztowałyby przyszłego pracodawcę wiele szkoleń i lat praktyki.

Większość klientów ConQuest Consultingu oraz YPI Consultingu stanowią firmy zagraniczne. - Polscy przedsiębiorcy są nieufni wobec Junior Enterprises - podkreśla Szymon Wachal z YPI Consulting - Wiąże się to na pewno z nieznajomością studenckiego konsultingu - dodaje. Natomiast przedsiębiorstwa zagraniczne chętnie zwracają się do polskich JE, gdy rozważają decyzję o wejściu na nasz rynek. ConQuest Consulting od momentu rozpoczęcia działalności w 1998 roku przeprowadził ponad 60 projektów konsultingowych i badań rynku, z czego ok. 90% dla klientów zagranicznych. Pomimo podejmowanych prób ConQuest Consulting jest obecnie jedyną formalną organizacją JE w Polsce. Krakowska YPI Consulting wciąż czeka na oficjalną rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Od czego zacząć?

Jak zalecają członkowie ruchu, aby wystartować z Junior Enterprise należy zebrać możliwie najwięcej informacji na temat samej idei JE, Europejskiej Konfederacji JADE oraz o formie prawnej stowarzyszenia. Na początek na pewno trzeba zainteresować pomysłem przedsiębiorczego i otwartego na świat profesora na uczelni, który pomoże zespołowi. Oba działające w Polsce stowarzyszenia, jak i zagraniczne JE, zgodnie z ideami Junior Enterprise są zobowiązane do przekazywania wiedzy z zakresu konsultingu w ramach JADE, więc na pewno można liczyć na ich fachową pomoc. Profil studiów i charakter uczelni nie ma większego znaczenia. Liczy się przedsiębiorczość i chęć samodzielnego zdobywania praktycznej wiedzy.

- Działalność najlepiej rozpocząć jeszcze przed rejestracją, bo pierwsze projekty można zrealizować nieodpłatnie. To pozwoli sprawdzić ludzi i zintegrować się - twierdzą członkowie YPI Consulting. Aby formalnie zacząć działalność należy przygotować i złożyć dokumenty do KRS. Procedura nierzadko przeciąga się do kilku miesięcy, ale osobowość prawna jest niezbędna przy niektórych projektach.

Polecana strona: www.jadenet.org

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego