Obowiązki związane z prospektami emisyjnymi są jednym z fundamentów publicznego oferowania papierów wartościowych. Stanowią jednocześnie jeden z najbardziej uciążliwych elementów tego procesu. Nowe przepisy, które wejdą w życie 24 października (w połączeniu ze stosowanym bezpośrednio od 1 lipca br. rozporządzeniem Komisji (WE) nr 809/2004) powinny do pewnego stopnia zmniejszyć te uciążliwości zarówno z uwagi na wprowadzenie szerokiego katalogu wyjątków od obowiązku prospektowego, jak i zmian dotyczących bezpośrednio samej treści, formy prospektu emisyjnego oraz sposobów i terminów publikacji prospektów. Równocześnie, z uwagi na mniejszy rygoryzm prawny w zakresie treści i formy, prospekty będą mogły przybrać formę znaną z międzynarodowych dokumentów ofertowych, stając się bardziej przejrzystymi i przyjaznymi inwestorom, niż to miało miejsce dotychczas.
Kiedy powstaje
obowiązek prospektowy
Zgodnie z nowymi regulacjami, obowiązek sporządzenia prospektu emisyjnego, zatwierdzenia go przez Komisję oraz udostępnienia go do publicznej wiadomości powstaje w przypadku przeprowadzania oferty publicznej lub ubiegania się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym. Dotychczas dopuszczenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, w tym sporządzenie prospektu, było wymagane nie tylko w przypadku zamiaru przeprowadzenia oferty publicznej, ale także w przypadku ofert prywatnych akcji dokonywanych przez spółki publiczne. Dopuszczenie danych papierów wartościowych do publicznego obrotu zwalniało jednak z późniejszego sporządzania prospektu w przypadku zamiaru zaoferowania tych samych papierów w obrocie wtórnym. Obecnie oferty takie będą rodzić obowiązek prospektowy, gdyż przedmiotem decyzji Komisji nie będzie, jak do tej pory, dopuszczenie danych papierów do obrotu, a jedynie zatwierdzenie prospektu w związku z konkretną ofertą publiczną lub dopuszczeniem do obrotu na rynku regulowanym.
Dzięki stosunkowo szerokim wyjątkom od obowiązku prospektowego spółki częściej będą mogły szybciej pozyskać kapitał z rynku publicznego. Będzie to mogło nastąpić bądź to bez konieczności sporządzenia jakiegokolwiek dokumentu ofertowego (np. w przypadku ofert publicznych skierowanych do inwestorów kwalifikowanych), bądź to poprzez sporządzenie i udostępnienie ograniczonego w treści memorandum informacyjnego nie podlegającego standardowej procedurze zatwierdzenia przez Komisję (np. oferty publiczne o łącznej wartości nie przekraczającej w okresie kolejnych 12 miesięcy kwoty 2,5 mln euro).