Kodeks pilnie potrzebny

Dzięki przestrzeganiu zasad ładu korporacyjnego inwestycje funduszy mogą stać się bardziej przejrzyste

Publikacja: 23.02.2006 07:37

W Polsce gwałtownie rosną aktywa funduszy inwestycyjnych i emerytalnych (według najnowszych danych, aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych to prawie 90 mld zł, a funduszy inwestycyjnych ponad 65 mld zł) - zwiększa się ich znaczenie w gospodarce oraz liczba spółek, w których rola funduszy jako akcjonariusza jest znacząca. Zarządzający funduszami należą do najważniejszych osób na rynku kapitałowym. Zdaniem KPWiG, polskiemu rynkowi potrzebny jest dobry kodeks zasad etycznych inwestorów instytucjonalnych.

Jakie korzyści

Przestrzeganie jasno określonych zasad ładu korporacyjnego zwiększy zaufanie do rynku kapitałowego i poprawi wizerunek jego instytucji. Rynek cieszący się zaufaniem będzie przyciągał nowych klientów i szybciej się rozwijał.

Inwestorzy finansowi wykonując na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy prawo głosu, mogą zapobiegać niepokojącym wydarzeniom w spółkach. Na razie na polskim rynku stosunkowo niewiele jest spółek na tyle płynnych, że z dnia na dzień można bez strat zbyć na giełdzie znaczne pakiety ich akcji. W tej sytuacji fundusze znacząco zaangażowane kapitałowo w niepłynne spółki mają ograniczoną możliwość "głosowania portfelami" i są zmuszone do zwracania większej uwagi na właściwe zarządzanie spółką. To z kolei wymusza przyjęcie i stosowanie jasnych zasad głosowania na walnych zgromadzeniach.

Dzięki przestrzeganiu zasad ładu korporacyjnego inwestycje funduszy mogą stać się bardziej przejrzyste - może to wpłynąć korzystnie na wycenę spółek giełdowych, a klient oszczędzający w takim funduszu otrzyma dodatkowe, cenne informacje.

Doświadczenia

międzynarodowe

Po kryzysie azjatyckim z 1997 r. wzrosło na świecie zainteresowanie mechanizmami zarządzania kapitałem inwestycyjnym. Według wytycznych OECD (najnowsza wersja z 2004 r.), inwestorzy instytucjonalni powinni ujawniać procedury służące do podejmowania decyzji o tym, w jaki sposób wykonują prawa związane z posiadaniem akcji oraz w jaki sposób rozwiązują konflikty interesów, które mogą mieć wpływ na wykonywanie tych praw. W szczególności powinny zostać ujawnione funkcje pełnione przez przedstawicieli inwestorów zbiorowych w radach nadzorczych spółek oraz polityka wobec spółek i poszczególnych rodzajów uchwał walnego zgromadzenia.

W oparciu o wytyczne OECD instytucje zarządzające oszczędnościami prywatnych inwestorów na najlepiej rozwiniętych rynkach świata (m.in. USA, Europa Zachodnia) przyjmują własne zasady ładu korporacyjnego. Jest okazja, żeby uczyć się od najlepszych i wpisać się w międzynarodowe tendencje. Można również uniknąć błędów popełnionych na innych rynkach - światowe doświadczenia wskazują, że nie powiodły się np. próby wprowadzania standardów dotyczących zasad budowania portfela (tzw. portfele etyczne, czyli np. "jesteśmy wegetarianami i nie chcemy inwestować w spółki z branży mięsnej").

Polska praktyka

Na razie tylko kilka spośród kilkudziesięciu instytucji zarządzających oszczędnościami Polaków zdecydowało się na przyjęcie własnych kodeksów dobrych praktyk opartych na zaleceniach OECD. Nie bez powodu są to liderzy rynku, którzy najlepiej wiedzą, że ład korporacyjny stał się koniecznością.

Inwestorzy finansowi powinni odgrywać w zarządzaniu przedsiębiorstwem rolę pasywną, a nie aktywną. Kodeks dobrych praktyk nie może zawierać oczekiwań funduszy wobec spółek - ma być opisem przyjętej przez środowisko praktyki postępowania inwestorów finansowych. Ciekawym pomysłem wydaje się np. rezygnacja ze zgłaszania pracowników funduszy do rad nadzorczych spółek, a w zamian wprowadzanie do nich niezależnych ekspertów.

Okiem KPWiGKPWiG jest zadowolona z faktu, że inwestorzy instytucjonalni uświadamiają sobie potrzebę stworzenia własnego kodeksu dobrych praktyk, dotyczącego ich polityki inwestycyjnej i aktywnego udziału w życiu spółek. Będziemy ich w tym wspierać. Najważniejszą zasadą na rynku kapitałowym jest przejrzystość - im bardziej postępowanie inwestorów instytucjonalnych będzie zrozumiałe dla innych uczestników rynku, tym lepiej dla całego rynku.

KPWiG

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy