W Polsce gwałtownie rosną aktywa funduszy inwestycyjnych i emerytalnych (według najnowszych danych, aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych to prawie 90 mld zł, a funduszy inwestycyjnych ponad 65 mld zł) - zwiększa się ich znaczenie w gospodarce oraz liczba spółek, w których rola funduszy jako akcjonariusza jest znacząca. Zarządzający funduszami należą do najważniejszych osób na rynku kapitałowym. Zdaniem KPWiG, polskiemu rynkowi potrzebny jest dobry kodeks zasad etycznych inwestorów instytucjonalnych.
Jakie korzyści
Przestrzeganie jasno określonych zasad ładu korporacyjnego zwiększy zaufanie do rynku kapitałowego i poprawi wizerunek jego instytucji. Rynek cieszący się zaufaniem będzie przyciągał nowych klientów i szybciej się rozwijał.
Inwestorzy finansowi wykonując na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy prawo głosu, mogą zapobiegać niepokojącym wydarzeniom w spółkach. Na razie na polskim rynku stosunkowo niewiele jest spółek na tyle płynnych, że z dnia na dzień można bez strat zbyć na giełdzie znaczne pakiety ich akcji. W tej sytuacji fundusze znacząco zaangażowane kapitałowo w niepłynne spółki mają ograniczoną możliwość "głosowania portfelami" i są zmuszone do zwracania większej uwagi na właściwe zarządzanie spółką. To z kolei wymusza przyjęcie i stosowanie jasnych zasad głosowania na walnych zgromadzeniach.
Dzięki przestrzeganiu zasad ładu korporacyjnego inwestycje funduszy mogą stać się bardziej przejrzyste - może to wpłynąć korzystnie na wycenę spółek giełdowych, a klient oszczędzający w takim funduszu otrzyma dodatkowe, cenne informacje.