Agenci WSI byli (prawie) wszędzie

Wśród spółek z GPW najbardziej infiltrowane przez agenturę Wojskowych Służb Informacyjnych były Impexmetal i Elektrim

Publikacja: 17.02.2007 09:49

Takie wnioski można wysnuć z upublicznionego wczoraj raportu dotyczącego likwidacji WSI. Liczący 374 strony dokument wymienia kilkadziesiąt przedsiębiorstw, infiltrowanych przez wojskowe służby specjalne.

Dziesiątki agentów w firmach

Opócz Impexmetalu, w którym miało działać 35 agentów, i Elektrimu z 24 agentami, na liście są takie notowane obecnie na giełdzie spółki jak: Polimex-Mostostal (dawniej Polimex-Cekop), w którym miało być 25 współpracowników WSI, Ciech i Orbis (po 22 agentów), Centrozap (19), Stalexport (8), Budimex i Paged (po 6) oraz Naftobudowa i Mennica (po jednym agencie WSI).

Oddany wiceprezes Orlenu

Osobną sprawą było - jak podkreślają autorzy raportu - przenikanie agentury WSI do spółek związanych z branżą paliwową. W tym kontekście dokument wymienia m.in. nazwisko byłego wiceprezesa Orlenu Andrzeja Macenowicza.

W dokumencie czytamy m.in., że szef WSI generał Marek Dukaczewski zapewniał premiera Marka Belkę w marcu 2005 r., że podległe mu służby nie korzystają z pomocy osób zatrudnionych w sektorze paliwowym. "To oświadczenie było jawnie nieprawdziwe, choćby dlatego, że od października 2002 r. do 2005 r. wiceprezesem Orlenu był Andrzej Macenowicz, współpracownik WSI, ps. Parys. M. Dukaczewski świetnie o tym wiedział, a i sam Parys powoływał się na znajomość z nim w czasie rozmów z oficerem prowadzącym".

Zdaniem autorów raportu, A. Macenowicz miał zadeklarować pełną lojalność i gotowość współdziałania z wywiadem wojskowym, podkreślając, że ma pełen dostęp do "wszystkich informacji będących przedmiotem posiedzeń zarządu i rady nadzorczej". Miał m.in. złożyć obszerną relację z bieżących rokowań w sprawie przygotowywanego kontraktu z Rosją. Próbował się też dowiedzieć od swoich zwierzchników w WSI, jakie preferencje mają służby co do doboru potencjalnych dostawców ropy naftowej do Orlenu.

"Jak widać, Parys nie tylko przekazywał informacje, ale gotów był podjąć wskazane przez WSI działania dotyczące Orlenu - bez względu na swoje zobowiązania wobec akcjonariuszy i rządu RP, który reprezentował w zarządzie" - czytamy dalej w raporcie.

Bałagan w papierach?

- Wiceprezesem Orlenu zostałem w lutym, a nie w październiku 2002 r., więc najwyraźniej mają tam bałagan w papierach - skomentował w rozmowie z "Parkietem" A. Macenowicz. - Zresztą w czasie, gdy pracowałem w Orlenie, pies z kulawą nogą się mną nie interesował. To, co cytuje raport, pochodzi z moich zeznań, jakie złożyłem przed specjalną komisją sejmową, która zajmowała się sprawą Orlenu - dodaje.

Nie kryje też, że faktycznie współpracował ze służbami specjalnymi. - Traktowałem to jak swój obowiązek wobec kraju - argumentuje. Dodaje jednak, że dotyczyło to lat 1988-1992, czyli czasu, gdy pracował w polskiej ambasadzie w Holandii.

Człowiek z Nafty Polskiej

Kolejnym agentem w biznesie miał być Andrzej Madera, były dziennikarz "Nowin" i "Ładu", który później - jako prezes Nafty Polskiej - zawarł dwie umowy prywatyzacyjne z niemiecką firmą PCC. Chodzi oczywiście o sprzedaż inwestorowi Zakładów Azotowych Tarnów i Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Sprzedaż, do której nigdy nie doszło, ponieważ obecne władze MSP unieważniły wygrany przez PCC przetarg.

Agentem WSI miał być również - jak wynika z raportu - ówczesny prezes Polsatu Piotr Nurowski, który nosił pseudonim Tur. Oficerowie WSI liczyli na to, że pomoże im nawiązać współpracę z właścicielem stacji Zygmuntem Solorzem.

Andrzej Macenowicz (z lewej), były wiceprezes Orlenu, i Piotr Nurowski, obecny prezes Elektrimu i szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego, występują w upublicznionym w piątek raporcie z likwidacji WSI jako

ich współpracownicywojskowych służb specjalnych.

fot. Andrzej Cynka

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego