Sąd federalny w kalifornijskim San Diego orzekł, że Microsoft ma zapłacić 1,52 miliarda dolarów odszkodowania za naruszenie praw patentowych technologicznej spółki Alcatel-Lucent.
Skarżyła ona największego na świecie producenta oprogramowania o naruszenie praw patentowych związanych z technologią odtwarzania plików muzycznych zakodowanych w formacie Moving Picture Experts Group 1 Audio Layer 3, popularnie znanym jako MP3. Chodziło przede wszystkim o rozwiązania zastosowane w oprogramowaniu Windows Media Player, przy odtwarzaniu na komputerach osobistych plików muzycznych zakodowanych w tym formacie. - Własność intelektualna należy do najważniejszych aktywów naszej firmy i będziemy jej bronić - skomentowała werdykt rzeczniczka prasowa Alcatel-Lucent Joan Campion.
Sprawa całego sektora
Microsoft wykupił prawa patentowe do używania technologii MP3 od konsorcjum badawczego Fraunhofer-Gesellschaft, któremu przewodzi niemiecki Fraunhofer Institute i do którego należą także francuski Thomson oraz amerykański Bell Labs. Alcatel-Lucent rości sobie prawa do dwóch patentów Bell Labs, opracowanych jeszcze przed jego wejściem do konsorcjum.
Sprawa ma charakter precedensowy, a jej skutki może odczuć cały sektor high-tech. Spór dotyczy bowiem formatu oprogramowania komputerowago, który stał się lingua franca globalnego sektora technologii. Jeśli werdykt zostanie podtrzymany w procedurze apelacyjnej, będzie to nie tylko najwyższe odszkodowanie w historii praw patentowych. Alcatel-Lucent uzyska podstawę do skarżenia innych spółek korzystających z technologii MP3 - od producentów odtwarzaczy plików muzycznych po konsole gier wideo - o opłaty patentowe. Oznaczać to będzie setki procesów wytaczanych Apple i setkom innych mniejszych spółek.