Czeski RM-System na celowniku GPW

Warszawska giełda chce współpracować z czeską platformą handlową RM-System. Rozważa także zakup tej giełdy – zadeklarował Ludwik Sobolewski, prezes GPW

Publikacja: 29.12.2009 07:08

GPW spogląda nie tylko na południe, ale i na wschód. Tuż przed Bożym Narodzeniem przedstawiciele nas

GPW spogląda nie tylko na południe, ale i na wschód. Tuż przed Bożym Narodzeniem przedstawiciele naszej giełdy udali się do Mińska, gdzie dzielili się swoim doświadczeniem z szefostwem Białoruskiej Giełdy Walutowo-Kapitałowej

Foto: PARKIET

Wciąż jestem głęboko przekonany, że nasza giełda może wytworzyć znaczące synergie z giełdą w Pradze – powiedział czeskim dziennikarzom Ludwik Sobolewski, prezes GPW. Warszawa była, jego zdaniem, bardzo poważnym kandydatem na nabywcę praskiej giełdy. Jednak strony czeskiej nie udało się przekonać, że byłoby to dobre połączenie (ostatecznie inwestorem została giełda wiedeńska).

[srodtytul]GPW myśli o czeskim CeTO[/srodtytul]

GPW jest jednak nadal zainteresowana współpracą z innymi rynkami w Europie Środkowo-Wschodniej. Myśli w szczególności o współdziałaniu z czeską giełdą RM-System. Jest to platforma, za pośrednictwem której handluje się akcjami czeskich spółek, zarówno tych notowanych na praskiej giełdzie papierów wartościowych (np. Unipetrolu, CEZ), jak i spoza tego rynku (np. firm Vitkovice, ArcelorMittal Ostrava czy Tatra).

Można tu także obracać walorami zagranicznych przedsiębiorstw, takich jak Deutsche Telekom, Intel, Microsoft, Nokia czy Volkswagen. Handel odbywa się w czeskich koronach. Na rynku RM-System z założenia odbywać się ma także obrót akcjami małych firm (pod tym względem miałaby to być platforma podobna do polskiego CeTO lub NewConnect).

– Analizujemy właśnie wszelkie możliwości współpracy z rynkiem RM-System – powiedział Sobolewski, cytowany przez serwis informacyjny aktualne. cz. Jedną z nich, w opinii prezesa GPW, mogłoby być także przejęcie RM-System. Teraz należy on w całości do firmy inwestycyjnej Fio (to jeden z zagranicznych zdalnych członków GPW).– Wszystko jest wciąż na bardzo wczesnym etapie. Proszę nie sądzić, że rozmawiamy o jakiejś konkretnej formie wzajemnej współpracy – powiedział Sobolewski.

[srodtytul]Białoruskie dual listingi[/srodtytul]

GPW spogląda nie tylko na południe, ale i na wschód. Tuż przed Bożym Narodzeniem przedstawiciele naszej giełdy udali się do Mińska, gdzie dzielili się swoim doświadczeniem z szefostwem Białoruskiej Giełdy Walutowo-Kapitałowej.

Białoruś, której zagraniczne zadłużenie wciąż rośnie, zmuszona jest szukać metody rozwiązania tego problemu. Dlatego też coraz poważniej myśli o sprywatyzowaniu przynajmniej niektórych państwowych przedsiębiorstw i zastanawia się nad wykorzystaniem w tym celu rynku kapitałowego. GPW mogłaby podzielić się z Białorusinami swoim know-how. – W grę mogłoby wchodzić podwójne notowanie części tych spółek w Mińsku i Warszawie – uważa Robert Kwiatkowski, dyrektor działu rozwoju biznesu Giełdy Papierów Wartościowych.

[ramka][b]Micex przejmuje kontrolę nad PFTS[/b]

Rosyjski Micex przejął 50 proc. plus jedną akcję ukraińskiej giełdy PFTS – poinformowała w komunikacie PFTS. PFTS jest największą giełdą na Ukrainie. Warszawska giełda wielokrotnie mówiła, że ten kraj jest strategicznym kierunkiem rozwoju GPW. Półtora roku temu otwarte zostało przedstawicielstwo polskiego parkietu w Kijowie, a w tym roku GPW kupiła 25 proc. akcji w innej ukraińskiej giełdzie Innex. Zgodnie z zapowiedziami w 2010 r. ma na tym rynku zostać uruchomiony nowy system transakcyjny, który ma umożliwić rozpoczęcie notowań sesyjnych na Inneksie. Obecnie dokonywane są tam transakcje pakietowe akcjami i obligacjami. [/ramka]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego