Amplico Life zapłaci za grzechy przeszłości?

Ubezpieczyciel może być pozwany przez grupę klientów za niesłusznie pobrane opłaty

Publikacja: 19.01.2010 07:08

Amplico Life zapłaci za grzechy przeszłości?

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Amplico Life, siódmy gracz na rynku ubezpieczeń na życie, może zostać pozwane przez grupę byłych klientów, gdy tylko wejdzie w życie ustawa o pozwach zbiorowych – dowiedział się „Parkiet”. A to nastąpi już w połowie roku.

[srodtytul]Były ukryte opłaty[/srodtytul]

Z naszych informacji wynika, że za pośrednictwem forów internetowych organizuje się grupa byłych klientów towarzystwa, którzy zostali poszkodowani w ten sam sposób: kupili polisę inwestycyjną z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, a po zakończeniu umowy Amplico zatrzymało tzw. składkę nieinwestowaną na pokrycie kosztów działalności.

Klienci wskazują, że firma nie informowała w ogólnych warunkach ubezpieczenia o tym, że taka opłata zostanie pobrana.Sprawie w 2007 r. przyjrzał się rzecznik ubezpieczonych i stwierdził, że klienci rzeczywiście nie byli świadomi wysokich opłat pobieranych przez towarzystwo, bo treść umów była niejasna. Wystąpił on do Amplico o wyjaśnienia i zwrot opłat nieprzewidzianych w umowie.

Towarzystwo, jak twierdzą przedstawiciele rzecznika, nie zareagowało. Wtedy poskarżyli się do Komisji Nadzoru Finansowego. Ta także stwierdziła w działaniach ubezpieczyciela nieprawidłowości. – Z uwagi na fakt, że dotyczą one znacznej grupy klientów, podjęte zostały stosowne działania nadzorcze – nadzór odpowiedział rzecznikowi ubezpieczonych. W połowie 2008 r. KNF poinformowała rzecznika, że Amplico poprawiło treść umów.

[srodtytul]Jak duże będzie roszczenie?[/srodtytul]

Pozew zbiorowy może złożyć grupa co najmniej dziesięciu podmiotów lub osób. Od rzecznika ubezpieczonych nie dostaliśmy informacji, ile skarg na Amplico otrzymał w związku z tą sprawą. Towarzystwo twierdzi, że miało cztery skargi od klientów.

Jak duże może być roszczenie względem Amplico? Z informacji „Parkietu” wynika, że wysokość opłat pobieranych przez towarzystwo wahała się miedzy 3 a 10 tys. zł. Nawet przy założeniu, że z pozwem wystąpi kilkadziesiąt osób, roszczenie takie nie będzie zagrożeniem dla zakładu, który w ciągu trzech kwartałów 2009 r. zarobił 257,4 mln zł.Firma zapewnia, że do tej pory nie miała żadnych kłopotów w związku z tą sprawą. – Amplico Life nie jest i nigdy nie było pozwane do sądu przez klientów w związku z jakimikolwiek wątpliwościami dotyczącymi alokacji składki – mówi Marta Oleksiak z biura prasowego Amplico Life.

[srodtytul]Branża na celowniku[/srodtytul]

Amplico może jednak nie być jedynym towarzystwem, które zostanie pozwane przez grupy osób. Branża ubezpieczeniowa jest generalnie narażona na pozwy zbiorowe – tak wynika z badania kancelarii CMS Cameron McKenna przeprowadzonego wśród 45 przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarki. Najbardziej narażone na roszczenia z tego typu pozwów są banki i firmy farmaceutyczne. Towarzystwa ubezpieczeniowe były wymieniane w drugiej kolejności, razem z deweloperami i firmami tytoniowymi.

Amplico Life przez lata było własnością AIG, a dokładniej Alico, czyli życiowego ramienia tej grupy. Teraz należy do Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku i AIG Credit Facility Trust (podmiotu kontrolowanego przez rząd USA).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego