Poprawę koniunktury odnotowano przede wszystkim w bankach z przewagą kapitału zagranicznego, w pozostałych typach placówek sytuacja nie zmieniła się znacząco lub odnotowano spadki- wynika z badania TNS Pentor przeprowadzonego na zlecenie Związku Banków Polskich.
W dwóch trzecich badanych placówek sytuacja finansowa jest porównywalna do obserwowanej przed miesiącem. Poprawę odnotowano w co trzeciej placówce banków spółdzielczych i banków z przewagą kapitału zagranicznego oraz w co czwartej placówce banków z przewagą kapitału krajowego. Poprawy spodziewa się prawie jedna trzecia placówek, pogorszenia – co dziesiąta.
Odnotowano wzrost zainteresowania klientów depozytami złotowymi, prawdopodobnie jest to jednak chwilowa poprawa – w wypadku depozytów terminowanych bankowcy spodziewają się spadków (ogółem i w segmencie firm). Rynki depozytów walutowych były raczej stabilne (nieznaczny spadek popytu na depozyty bieżące miał miejsce tylko w segmencie firm) i w najbliższym kwartale bankowcy nie spodziewają się na nich większych zmian.
Zaostrzył się trend spadkowy na rynkach kredytowych, stabilny pozostał tylko popyt na kredyty mieszkaniowe. Oczekuje się osłabienia popytu klientów indywidualnych na kredyty konsumpcyjne. Ceny kredytów utrzymały się w większości banków na poziomie sprzed miesiąca. Nieznacznie wzrosła wartość kredytów zagrożonych.