Thomas Alva Edison, genialny naukowiec, Jack Welch, cieszący się sławą najskuteczniejszego menedżera swoich czasów, czy Jeff Immelt, kierujący firmą obecnie - między innymi to ci ludzie odpowiadają za globalny sukces General Electric, drugiej pod względem kapitalizacji firmy świata. Po 129 latach istnienia GE działa w ponad stu państwach i kilkunastu branżach, od produkcji sprzętu AGD po usługi bankowe.
W 2006 r. przychody firmy osiągnęły 136,4 miliarda dolarów, co oznacza 10-procentowy wzrost. Podobnie - o 11 procent - rosły zyski, które zamknęły się kwotą 20,7 miliarda dolarów. Zbliżone tempo wzrostu notowano w ubiegłych kilku latach. Obecna pozycja założonej przez Edisona w 1878 roku firmy to przede wszystkim wynik trwających dwie dekady rządów dyrektora Jacka Welcha. Wprowadzona przezeń strategia ograniczania kosztów (oparta na sprzedaży mniej rentownych fabryk, corocznych redukcjach zatrudnienia i zmniejszaniu biurokracji) zaowocowała niespotykanym dotąd zwiększeniem zysków. Obecnie General Electric to sześć autonomicznych działów, pod których kontrolą znajduje się kilkaset firm na całym świecie. Tradycyjnymi dziedzinami zaangażowania firmy zajmuje się GE Industrial. Po szeroko zakrojonych zmianach w strukturze firmy, przeprowadzonych w 2005 roku, przejął on kontrolę nad produkcją wyrobów przemysłu elekronicznego, maszynowego, chemicznego i precyzyjnego. GE Commercial Finance i GE Money świadczą usługi bankowe. Wart 15 mld USD GE Healthcare prowadzi szeroko zakrojone badania nad sprzętem medycznym i systemami używanymi w służbie zdrowia. Z kolei GE Infrastructure zajmuje się technologiami lotniczymi, przetwarzaniem ropy i gazu oraz kolejnictwem. Wreszcie ostatni z elementów "imperium" - NBC Universal - to potentat medialny na rynku amerykańskim.
General Electric zainteresował się Polską w połowie lat 90., kiedy doszło do zakupu banku Solidarność Chase DT. Także u nas koncern zaangażowany jest w bardzo różnorodną działalność, choć na pierwszy plan wysuwa się bankowość. Lesław Kuzaj, dyrektor regionalny na Europę Środkową, podkreśla szybki rozwój GE Money Bank i jego coraz silniejszą pozycję na polskim rynku kredytów konsumenckich i hipotecznych. W odróżnieniu od swych odpowiedników na Węgrzech i w Czechach nie prowadzi on działalności korporacyjnej. Ważną rolę w europejskiej sieci GE Power Controls odgrywają trzy polskie fabryki. Zakłady w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej zatrudniają w sumie około trzech tysięcy osób. Obecna jest u nas także jednostka GE Security, posiadająca w Gdańsku centrum projektowe. Z kolei na warszawskim Okęciu działa Centrum Projektowe Silników Lotniczych. Dotychczasowe inwestycje General Electric w naszym kraju znacznie
przekraczają 400 milionów dolarów.