Na lata 2007-2013 polska służba zdrowia ma do dyspozycji aż 1,5 mld euro. Zakupiony za nie zostanie m.in. nowoczesny sprzęt medyczny i karetki. Zyskają też firmy szkolące lekarzy, pielęgniarki i menedżerów zdrowia, przedsiębiorstwa remontujące szpitale i przychodnie oraz producenci oprogramowania dla służby zdrowia. - Po raz pierwszy z unijnych pieniędzy możemy realizować wszystkie możliwe działania: od zakupu sprzętu po budowę lądowisk dla helikopterów i badania nad nowymi lekami - podkreśla Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Czy polska służba zdrowia poradzi sobie z wykorzystaniem tych środków? - Nie mam co do tego wątpliwości - mówi "Parkietowi" Adam Fronczak, wiceminister zdrowia. - Na lata 2004-2006 na działania związane z ochroną zdrowia Polska miała 203,6 mln euro. Do końca zeszłego roku wykorzystaliśmy około 90 proc. tej kwoty - twierdzi wiceminister.

Pieniądze na zdrowie znajdują się w programach infrastruktura i środowisko, kapitał ludzki, innowacyjność oraz w 16 programach regionalnych. W ich odnalezieniu chce pomóc szpitalom Konfederacja Pracodawców Polskich, która rusza właśnie z cyklem konferencji dla służby zdrowia.