Atak urzędników na TNK-BP

Aktualizacja: 28.02.2017 03:01 Publikacja: 27.03.2008 09:48

Brytyjsko-rosyjski koncern paliwowy TNK-BP popadł w spore tarapaty. Urzędnicy domagają się zapłaty 40 mln USD z tytułu podatków, 150 pracownikom odmówiono wydania wiz, a w dodatku funkcjonariusze FSB (rosyjskie służby bezpieczeństwa) przeszukują jego moskiewskie biuro.

Przedstawiciele tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych poinformowali, że trwa śledztwo w sprawie niezapłaconego 1 mld rubli (ponad 40 mln USD) podatku. Pieniądze winna jest firma Sidanko, która w 2003 r. stała się częścią TNK-BP. Oficjalnie przedstawiciele rosyjsko-brytyjskiej firmy nie komentują wypowiedzi urzędników. Nieoficjalnie twierdzą jednak (artykuł w dzienniku "Wiedomosti"), że wszystkie zobowiązania uregulowane zostały już jesienią 2006 r.

TNK-BP ma w Rosji problemy nie tylko z podatkami, ale również z nowymi regulacjami pracy. Jak tłumaczą rosyjscy urzędnicy, to właśnie zmiana prawa wpłynęła na to, że 150 pracowników koncernu nie otrzymało nowych wiz. Wyjechać z Rosji będą musieli inżynierowie i pracownicy niższego szczebla. Przedstawiciele rosyjskich władz podkreślają jednak, że problemy TNK-BP mają wyłącznie techniczny charakter.

Sprawa wiz zbiegła się w czasie z przeszukaniem dokumentów spółki przez służby bezpieczeństwa. W biurze firmy poszukiwano danych dwóch pracowników, którzy są podejrzani o rozpowszechnianie tajnych informacji o rosyjskim sektorze energetycznym.

Zamieszanie wokół TNK-BP wzbudza spore emocje na rynku. Spekuluje się, że za naciskami władz na spółkę stoi Gazprom. W ubiegłym roku brytyjsko-rosyjski koncern został zmuszony oddać paliwowemu gigantowi kontrolę nad gazowym złożem Kowykta, jednym z największych w Rosji. Eksperci nie wykluczają, że Gazprom może być zainteresowany także zakupem połowy udziałów w samym TNK-BP.

Obecnie 50 proc. akcji należy do BP, reszta zaś do dwóch rosyjskich holdingów inwestycyjnych: Access Industries i Alfa Group. Do końca ubiegłego roku działało moratorium, które zabraniało Rosjanom sprzedaży udziałów bez zgody Brytyjczyków. Przedstawiciele holdingów dementują pogłoski o sprzedaży pakietu.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy