Atak urzędników na TNK-BP

Aktualizacja: 28.02.2017 03:01 Publikacja: 27.03.2008 09:48

Brytyjsko-rosyjski koncern paliwowy TNK-BP popadł w spore tarapaty. Urzędnicy domagają się zapłaty 40 mln USD z tytułu podatków, 150 pracownikom odmówiono wydania wiz, a w dodatku funkcjonariusze FSB (rosyjskie służby bezpieczeństwa) przeszukują jego moskiewskie biuro.

Przedstawiciele tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych poinformowali, że trwa śledztwo w sprawie niezapłaconego 1 mld rubli (ponad 40 mln USD) podatku. Pieniądze winna jest firma Sidanko, która w 2003 r. stała się częścią TNK-BP. Oficjalnie przedstawiciele rosyjsko-brytyjskiej firmy nie komentują wypowiedzi urzędników. Nieoficjalnie twierdzą jednak (artykuł w dzienniku "Wiedomosti"), że wszystkie zobowiązania uregulowane zostały już jesienią 2006 r.

TNK-BP ma w Rosji problemy nie tylko z podatkami, ale również z nowymi regulacjami pracy. Jak tłumaczą rosyjscy urzędnicy, to właśnie zmiana prawa wpłynęła na to, że 150 pracowników koncernu nie otrzymało nowych wiz. Wyjechać z Rosji będą musieli inżynierowie i pracownicy niższego szczebla. Przedstawiciele rosyjskich władz podkreślają jednak, że problemy TNK-BP mają wyłącznie techniczny charakter.

Sprawa wiz zbiegła się w czasie z przeszukaniem dokumentów spółki przez służby bezpieczeństwa. W biurze firmy poszukiwano danych dwóch pracowników, którzy są podejrzani o rozpowszechnianie tajnych informacji o rosyjskim sektorze energetycznym.

Zamieszanie wokół TNK-BP wzbudza spore emocje na rynku. Spekuluje się, że za naciskami władz na spółkę stoi Gazprom. W ubiegłym roku brytyjsko-rosyjski koncern został zmuszony oddać paliwowemu gigantowi kontrolę nad gazowym złożem Kowykta, jednym z największych w Rosji. Eksperci nie wykluczają, że Gazprom może być zainteresowany także zakupem połowy udziałów w samym TNK-BP.

Obecnie 50 proc. akcji należy do BP, reszta zaś do dwóch rosyjskich holdingów inwestycyjnych: Access Industries i Alfa Group. Do końca ubiegłego roku działało moratorium, które zabraniało Rosjanom sprzedaży udziałów bez zgody Brytyjczyków. Przedstawiciele holdingów dementują pogłoski o sprzedaży pakietu.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”