Wiedomosti
27 marca 2008
Udziałowcy Jukosu
dostali należne
Byli udziałowcy Jukosu po długiej batalii sądowej otrzymali część pieniędzy
Aktualizacja: 28.02.2017 03:00 Publikacja: 28.03.2008 11:14
Wiedomosti
27 marca 2008
Udziałowcy Jukosu
dostali należne
Byli udziałowcy Jukosu po długiej batalii sądowej otrzymali część pieniędzy
ze sprzedaży rafinerii w litewskich Możejkach. Na rachunek Menatep Group, finansowego holdingu, który był głównym akcjonariuszem dawnego paliwowego potentata, wpłynęło 850 mln USD. Choć bankructwo Jukosu zostało ogłoszone w sierpniu 2006 r., to Menatep poprzez
cypryjską spółkę zależną Moravel starał się odzyskać pieniądze już wcześniej. Firma z Cypru, która była również kredytodawcą paliwowego koncernu, już w 2005 r. zaczęła walkę o należące się jej środki w sądzie okręgowym w Amsterdamie. O pieniądze zabiegał również rosyjski Rosnieft, kontrolowany przez Kreml. W efekcie przedstawiciele holenderskiej Temidy zdecydowali, że Moravel otrzyma 850 mln USD ze sprzedaży zakładów w Możejkach, które trafiły w ręce PKN Orlen. Resztę środków przyznano Rosnieftowi. Natomiast pieniądze ze sprzedaży 49 proc. Transpetrolu, operatora słowackich rurociągów, będą należały się tylko firmie
z Cypru - orzekł sąd.
Financial Times
27 marca 2008
Twarde lądowanie rynku mieszkań
Hiszpański rynek nieruchomości mieszkaniowych jest coraz bliższy twardego
lądowania. Zaostrzenie kryteriów kredy- towych uwypukliło problemy powstałe w wyniku nadpodaży i kilku lat gwałtownego wzrostu cen. Sprzedaż gotowych domów spadła w styczniu o 27 proc. w sto- sunku rocznym, według danych opublikowanych właśnie przez INE, krajowy urząd statystyczny. W tym samym okresie wartość kredytów dla kupujących domy spadła prawie o 28 proc., do 13,4 mld euro.
Najbliższe miesiące mogą pokazać spowolnienie również w innych sektorach hiszpańskiej gospodarki. Niektórzy ekonomiści prognozują, że tamtejszy produkt krajowy brutto zwiększy się nie bardziej niż o 2 proc. Byłoby to tempo prawie o połowę wolniejsze niż w 2006 r., kiedy w Hiszpanii rozpoczęto budowę 800 tys. domów - więcej niż łącznie we Francji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Najbardziej popularne były inwestycje w turystycznych regionach. Teraz prawie połowa wykończonych apartamentów na Costa del Sol stoi niesprzedana.
The New York Times
27 marca 2008
Citigroup załatwiła
sprawę Enronu
Bankowy gigant, mierzący się obecnie z ogromnymi problemami finansowymi, na razie załatwił sprawę ciążących mu problemów natury prawnej - uwolnił się od zarzutów o pomaganie Enronowi w oszukiwaniu inwestorów. Zgodził się wpłacić 1,66 mld USD na rzecz Enron Bankruptcy Estate, organizacji reprezentującej wierzycieli Enronu, którzy ucierpieli w tym największym korporacyjnym skandalu. Citigroup była ostatnią z 11 instytucji finansowych, które musiały rozwiązać sprawę roszczeń sięgających jeszcze 2003 r. Bank osiągnął też osobną ugodę z inwestorami posiadającymi instrumenty oparte na zdarzeniach kredytowych (credit-linked notes), unikając skomplikowanej batalii prawnej z kilkoma agresywnymi funduszami. W przypadku obu spraw został oczyszczony z zarzutów. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozstrzygnięcia - oświadczyła rzeczniczka banku Shannon Bell. Wierzyciele Enronu też obwieścili zwycięstwo. Dzięki ugodzie dostaną prawie połowę z 3,4 mld USD, które zbiorą ogółem od wszystkich 11 banków.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Jak wynika z badania exit poll, wybory w Niemczech wygrał blok CDU/CSU. Ugrupowanie Friedricha Merza zdobyło 28,5-29 proc. głosów, więc nie będzie mogło rządzić samodzielnie.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Wleczemy się w ogonie UE pod względem budowy floty elektrycznych samochodów ciężarowych. Gdy w Polsce na drogi wyjechało w ub. roku 98 takich pojazdów, to w Hiszpanii prawie 4 razy więcej, w Holandii blisko 7 razy więcej, a w Niemczech aż 35 razy więcej.
Najnowsza koncepcja programu mieszkaniowego, autorstwa resortu rozwoju, pomija rynek nowych lokali. Zdaniem ekspertów takie postawienie sprawy może skłonić do zakupów tych, którzy zwlekali, licząc na dopłatę.
Z badania „Mobilny portret Polaka” Banku Millennium wynika, że respondenci oceniają swoje poczucie bezpieczeństwa w internecie średnio na 3,5 (w pięciostopniowej skali). Mimo że 47 proc. z nich czuje się w sieci bezpiecznie, to aż 35 proc. porusza się po internecie z dozą niepewności, a co dziesiąty badany nie czuje się bezpiecznie.
Warren Buffett nadal stroni od większych transakcji, chętniej pozbywa się akcji z portfela niż je kupuje, większość firm z jego grupy notuje spadek zysków, a gotówka bije rekordy.
Rynki jak na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie „zgniłej” koalicji z lewicą lub wystraszyć ewentualny dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Stwierdzenia amerykańskiego prezydenta i idące za nimi działania budzą coraz większy niepokój i są źródłem wzrostu niepewności na rynkach finansowych. Trudno się więc dziwić, że na giełdy zaczyna zaglądać korekta, a złoto bije kolejne rekordy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas