Przegląd prasy

Aktualizacja: 28.02.2017 03:00 Publikacja: 28.03.2008 11:14

Wiedomosti

27 marca 2008

Udziałowcy Jukosu

dostali należne

Byli udziałowcy Jukosu po długiej batalii sądowej otrzymali część pieniędzy

ze sprzedaży rafinerii w litewskich Możejkach. Na rachunek Menatep Group, finansowego holdingu, który był głównym akcjonariuszem dawnego paliwowego potentata, wpłynęło 850 mln USD. Choć bankructwo Jukosu zostało ogłoszone w sierpniu 2006 r., to Menatep poprzez

cypryjską spółkę zależną Moravel starał się odzyskać pieniądze już wcześniej. Firma z Cypru, która była również kredytodawcą paliwowego koncernu, już w 2005 r. zaczęła walkę o należące się jej środki w sądzie okręgowym w Amsterdamie. O pieniądze zabiegał również rosyjski Rosnieft, kontrolowany przez Kreml. W efekcie przedstawiciele holenderskiej Temidy zdecydowali, że Moravel otrzyma 850 mln USD ze sprzedaży zakładów w Możejkach, które trafiły w ręce PKN Orlen. Resztę środków przyznano Rosnieftowi. Natomiast pieniądze ze sprzedaży 49 proc. Transpetrolu, operatora słowackich rurociągów, będą należały się tylko firmie

z Cypru - orzekł sąd.

Financial Times

27 marca 2008

Twarde lądowanie rynku mieszkań

Hiszpański rynek nieruchomości mieszkaniowych jest coraz bliższy twardego

lądowania. Zaostrzenie kryteriów kredy- towych uwypukliło problemy powstałe w wyniku nadpodaży i kilku lat gwałtownego wzrostu cen. Sprzedaż gotowych domów spadła w styczniu o 27 proc. w sto- sunku rocznym, według danych opublikowanych właśnie przez INE, krajowy urząd statystyczny. W tym samym okresie wartość kredytów dla kupujących domy spadła prawie o 28 proc., do 13,4 mld euro.

Najbliższe miesiące mogą pokazać spowolnienie również w innych sektorach hiszpańskiej gospodarki. Niektórzy ekonomiści prognozują, że tamtejszy produkt krajowy brutto zwiększy się nie bardziej niż o 2 proc. Byłoby to tempo prawie o połowę wolniejsze niż w 2006 r., kiedy w Hiszpanii rozpoczęto budowę 800 tys. domów - więcej niż łącznie we Francji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Najbardziej popularne były inwestycje w turystycznych regionach. Teraz prawie połowa wykończonych apartamentów na Costa del Sol stoi niesprzedana.

The New York Times

27 marca 2008

Citigroup załatwiła

sprawę Enronu

Bankowy gigant, mierzący się obecnie z ogromnymi problemami finansowymi, na razie załatwił sprawę ciążących mu problemów natury prawnej - uwolnił się od zarzutów o pomaganie Enronowi w oszukiwaniu inwestorów. Zgodził się wpłacić 1,66 mld USD na rzecz Enron Bankruptcy Estate, organizacji reprezentującej wierzycieli Enronu, którzy ucierpieli w tym największym korporacyjnym skandalu. Citigroup była ostatnią z 11 instytucji finansowych, które musiały rozwiązać sprawę roszczeń sięgających jeszcze 2003 r. Bank osiągnął też osobną ugodę z inwestorami posiadającymi instrumenty oparte na zdarzeniach kredytowych (credit-linked notes), unikając skomplikowanej batalii prawnej z kilkoma agresywnymi funduszami. W przypadku obu spraw został oczyszczony z zarzutów. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozstrzygnięcia - oświadczyła rzeczniczka banku Shannon Bell. Wierzyciele Enronu też obwieścili zwycięstwo. Dzięki ugodzie dostaną prawie połowę z 3,4 mld USD, które zbiorą ogółem od wszystkich 11 banków.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski