Kilkanaście dni temu firma CB Richard Ellis ogłosiła wyniki badań rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie. Poziom inwestycji osiągnął rekordową wysokość 246 miliardów euro. Stanowi to 6-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.
- Z naszych badań wynika, że zmiany w poziomie stóp kapitalizacji nie są już głównym czynnikiem wpływającym na decyzje funduszy inwestycyjnych i inwestorów prywatnych. W chwili obecnej to rynki o najsilniejszym wzroście w poziomie czynszów są głównymi obszarami zainteresowania inwestorów - powiedział Nick Axford, dyrektor EMEA Research w firmie CB Richard Ellis. - Jeżeli wskaźniki ekonomiczne pozostaną w Europie na relatywnie stabilnym poziomie, lokowanie kapitału w nieruchomościach komercyjnych będzie nadal bardzo atrakcyjne - dodał.
Moskwa i Amsterdam
Jednym z trendów panujących w 2007 roku było wyprzedawanie nieruchomości zajmowanych przez ich właścicieli. Po zakończonych transakcjach pozostawali oni głównymi najemcami obiektów. Całkowita wartość tego typu transakcji w Europie wyniosła 45 miliardów euro i stanowiła 18,5 proc. wszystkich zawartych umów. Do największych transakcji należy zaliczyć sprzedaż 1200 nieruchomości Banco Santander w Hiszpanii oraz wieżowca HSBC Tower zlokalizowanego w Canary Wharf w Londynie.
Pierwsza ósemka największych rynków inwestycji nieruchomościowych w Europie pozostaje niezmienna od 2006 roku, jednak w pierwszej dziesiątce pojawiły się dwa nowe miasta. Są to Moskwa, gdzie zawarto transakcje o łącznej wartości 3,4 miliarda euro (oznacza to silny wzrost zainteresowania tym rynkiem), oraz Amsterdam, gdzie zawarto transakcje o łącznej wartości 2,8 miliarda euro.