W samym centrum Włocławka, historycznej stolicy Kujaw, powstanie wielofunkcyjny obiekt, w skład którego wejdą cztery budynki: nowoczesna galeria handlowa, centrum rekreacyjno-rozrywkowe oraz dwa budynki mieszkalne z parterem handlowo-usługowym. Całkowita powierzchnia najmu kompleksu to 20,4 tys. mkw., w tym powierzchnia handlowo-usługowa to 16,8 tys. mkw., rozrywkowo-rekreacyjna 3,6 tys. mkw., a mieszkaniowa około 3,2 tys. mkw. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Budizol Property, jego komercjalizacją zaś zajmie się King Sturge. Wartość inwestycji, której projekt powstał w biurze architektonicznym CDF Architekci, to około 200 mln zł (teren plus budowa budynków bez kosztów wykończeniowych).
"Wzorcownia", bo taką nazwę inwestor w porozumieniu z władzami miasta wybrał dla tego projektu, powstanie na miejscu dziewiętnastowiecznej fabryki Fajansu Teichfelda i Asterbluma, w bezpośrednim sąsiedztwie działającego już CH City (znajdują się tutaj m.in. EMPIK, AGD EURO RTV, Jysk, Multikino, hipermarket Kaufland). Teren jest objęty ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przez lata na tym obszarze stały 94 zrujnowane budynki, a w czasie prac budowlanych wywieziono 60 tys. m sześc. gruzu. Układ i forma architektoniczna zespołu urbanistycznego "Wzorcownia" zostaną utrzymane w klimacie dawnej zabudowy fabrycznej. Elewacje - wykonane z ręcznie wypalanej cegły - będą nawiązywały do przemysłowej przeszłości tego miejsca. Pozostałe elementy wystroju - szkło i blacha cynkowa - nadadzą budynkom nowoczesny styl. Nową funkcję otrzyma budynek starej piecowni, wewnątrz którego zostaną zachowane trzy stare piece do wypalania fajansu, jako element dekoracji i symbol historii miejsca (piece wykonane są z cegły, mają postać cylindrów o średnicy ok. 3 metrów i wysokości 4 metrów). W pomieszczeniu z piecami o powierzchni ok. 500 mkw. powstanie restauracja. Piecownia należy do grupy zabytków dziedzictwa przemysłowego. Utrzymanie zewnętrznej formy obiektu połączone z modernizacją wnętrza umożliwi zachowanie charakterystycznych elementów architektury przemysłowej w tej części Włocławka. Oczywiście z uwagi na ogromne zniszczenie i konieczność adaptacji do nowych funkcji niektóre rozwiązania wewnątrz budynku będą odbiegać od pierwotnych.
- Ten kompleks handlowy, rozrywkowy i mieszkaniowy stanie się najważniejszym miejscem na handlowej mapie Włocławka. Jest to kolejny etap realizacji planu zagospodarowania śródmieścia miasta i kreowania nowego oblicza stolicy Kujaw - mówi Elwira Stanisławska z firmy Budizol Property. Bardzo istotne dla nowej inwestycji we Włocławku jest to, że znajdzie się ona w samym centrum tzw. wyspy koncentracji ludności w mieście. Potwierdza to analiza stref zasięgu, wykonana w 2008 roku przez agencję badawczą GfK GeoMarketing. Wynika z niej, że10 tys. osób mieszka w 10-minutowej strefie dojścia do "Wzorcowni", a ponad 50 tys. w 5-minutowej strefie dojazdowej samochodem (ponad 40 proc. ludności Włocławka).
Inwestor i architekci zwracają też uwagę na nowoczesne i proekologiczne rozwiązania inwestycji. Między innymi główny budynek, w którym znajdzie się galeria handlowa, ma być tzw. budynkiem pasywnym, który będzie kumulował energię cieplną poprzez solary na dachu. Okna i przeszklony dach zostaną wyposażone w szyby typu heat mirror. Ich najistotniejszą zaletą jest to, że odbijają ciepło w kierunku jego źródła, chroniąc zarówno przed przegrzaniem, jak i utratą ciepła. Szyby nie przepuszczają promieni UV, co jest szczególnie ważne dla sklepów odzieżowych. Współczynnik przewodzenia ciepła jest tu ponaddwukrotnie niższy niż dla szyb powszechnie stosowanych. Na poziomie sufitu nad drugim piętrem zostanie zmontowana sterowana roleta, która po rozwinięciu w czasie upału bądź mroźnych nocy będzie zapewniała utrzymanie komfortu cieplnego hollu.
Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, jak i oświetlenie będą zoptymalizowane poprzez sterowanie systemem "inteligentnego obiektu".