Na pomoc potrzebującym

Udziały w akcjach charytatywnych raczej nie przełożą się na wzrost kursu na giełdzie. Mimo tego spółki chętnie angażują się w pomoc potrzebującym

Aktualizacja: 27.02.2017 05:18 Publikacja: 07.01.2011 14:02

Na pomoc potrzebującym

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman pw Piotr Wittman

W najbliższą niedzielę odbędzie się XIX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. WOŚP w tym roku zagra dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Wśród sponsorów finału znalazło się pięć spółek z warszawskiego parkietu: Pekao, TVN, Mennica Polska, Telekomunikacja Polska i ATM. MNI Premium podobnie jak w poprzednich latach wspiera tegoroczny XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - tradycyjnie udostępniając swoje platformy technologiczne do obsługi SMS-owej zbiórki pieniędzy.

Razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagra również Narodowy Bank Polski. Przez cały styczeń we wszystkich oddziałach okręgowych NBP będą wystawione skarbonki z logo WOŚP, do których można wrzucać pieniądze na rzecz Orkiestry. Bank przekazał także wartościowe przedmioty na charytatywne aukcje m.in. cenne zestawy monet i banknotów kolekcjonerskich.

Już od 12 lat z Orkiestrą Jurka Owsiaka współpracuje Bank Pekao.

- Posiadamy zaszczytny tytuł bankiera WOŚP. Nasze wsparcie nie polega tylko na przekazaniu darowizny w wysokości miliona złotych, ale przede wszystkim na charytatywnej pracy ponad 1,5 tys. pracowników banku, którzy w dzień finału będą liczyć i segregować pieniądze zebrane przez wolontariuszy Orkiestry – mówi Tomasz Bogusławski z biura prasowego Pekao.

- Podczas finału będzie otwartych ponad sto oddziałów, zamienionych tego dnia na lokalne sztaby orkiestry. Oczywiście nasza praca z Orkiestrą nie kończy się tylko w dniu finału. Pracownicy przez wiele dni segregują przeliczają i na koniec księgują tony monet i tysiące banknotów. Statystycznie 80 proc. zebranych do puszek pieniędzy stanowią monety - dodaje.

Pekao współpracuje z Orkiestrą nie tylko podczas Wielkiego Finału. Bank wspiera finansowo i zapewnia obsługę Fundacji przez cały rok, udostępniając kompleksowe rozwiązania finansowe.

Coroczna akcja pod kierownictwem Jerzego Owsiaka nie jest jednak jedyną okazją do podzielenia się pieniędzmi z potrzebującymi. W 2010 r. giełdowe spółki chętnie angażowały się chociażby w pomoc powodzianom, czy ofiarom trzęsienia ziemi w Haiti. Wiele uwagi poświęcają również innym przedsięwzięciom charytatywnym.

Jak takie działania odbierane są przez rynek?

- Firmy prywatne powinny angażować się w takie przedsięwzięcia. Wpływa to na ich postrzeganie w regionie w którym je prowadzą. Należy jednak pamiętać, że akcje charytatywne raczej nie przełożą się na wzrost kursu akcji na giełdzie – komentuje Krzysztof Pado, analityk Domu Maklerskiego BDM.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski