PZU: WIG20 w tym roku około 14 proc. w górę

- Wierzymy, że WIG20 w 2011 roku wzrośnie o około 14 proc., do około 3100 pkt. Rosły będą również małe i średnie spółki, które w 2011 roku nie spisywały się zbyt dobrze – mówi Jacek Osowski, wiceprezes PZU Asset Management.

Aktualizacja: 27.02.2017 04:18 Publikacja: 27.01.2011 13:22

PZU: WIG20 w tym roku około 14 proc. w górę

Foto: Bloomberg

Według wiceprezesa PZU AM jest kilka czynników, które się do tego przyczynią. – Poziom oszczędności jest dość wysoki, zarówno w Polsce jaki i na świecie. W tym roku powinny zostać skierowane na rynek kapitałowy. To już widać po narastającej liczbie transakcji jeśli chodzi o przejęcia i akwizycje – twierdzi Osowski. Poprawiać się ma także sytuacja gospodarcza Polski. PZU prognozuje tempo wzrostu PKB w 2011 r. na poziomie 3,8 proc. Pod koniec roku jedno euro ma kosztować 3,70-3,75 zł.

Analitycy PZU wskazują, że jeśli chodzi o poszczególne sektory, to najbardziej atrakcyjne stopy zwrotu powinny przynieść surowce i przemysł. Ich zdaniem należy unikać inwestowania w defensywne sektory, takie jak energetyka czy telekomunikacja.

Zagrożeniem dla rynku akcji może być ich duża podaż. - Skarb Państwa z pewnością będzie kontynuował prywatyzację. Być może zdecyduje się też na sprzedaż części posiadanych akcji PKO BP, PZU czy PGE – uważa Osowski. Dodaje, że niezbyt pomyślna może być też sytuacja, w której na kulminację problemów finansowych państw Unii Europejskiej nałożą się podwyżki stóp procentowych w Chinach

Samo PZU myśli o większej dywersyfikacji posiadanych akcji i jednostek funduszy inwestycyjnych akcyjnych. Wartość aktywów PZU w zarządzaniu przez PZU AM wynosi około 20 mld zł. - Około 15 proc. tej sumy jest zainwestowana w akcje – mówi Piotr Jastrzębski, dyrektor zarządzający ds. inwestycji w grupie PZU.

Resztę środków PZU inwestuje w depozyty, obligacje i dług korporacyjny. Papiery dłużne przyniosły w 2010 r. PZU 5-proc. stopę zwrotu. – W 2011 r. rozpoczniemy odchodzenie od superkonserwatywnej strategii inwestowania jedynie w dług polskiego Skarbu Państwa. Zainteresujemy się obligacjami korporacyjnymi i długiem państw z naszego regionu – mówi Jastrzębski.

Szef inwestycji grupy PZU potwierdził także rosnące zainteresowanie ubezpieczyciela rynkiem NewConnect, funduszami private equity oraz inwestycjami w nieruchomości. – Posiadamy fundusz, który inwestuje w nieruchomości, które przynoszą wpływy w postaci czynszów – stwierdził Jastrzębski. Nie skomentował doniesień prasy o zamiarach objęcia mniejszościowego pakietu akcji w spółce, która miałaby zarządzać warszawskim biurowcem LOT-u.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy