Ministerstwo Skarbu Państwa, które ma 32,05 proc. akcji Azotów Tarnów, nie odpowie na wezwanie rosyjskiego Acronu, który oferuje 36 zł za walor. Liczy, że pojawi się inny inwestor, który ogłosi kontrwezwanie z wyższą ceną. Na rynku nie brakuje głosów, że jest to możliwe. Pojawiają się też nowi potencjalni zainteresowani zakupem akcji chemicznej grupy.
PCC, Synthos, PGNiG, Orlen?
Z naszych informacji wynika, że Azoty Tarnów mogłaby chcieć przejąć niemiecka grupa PCC, która pod koniec 2009 r. była zainteresowana zakupem akcji tej firmy. – Aktualnie nie zajmujemy się tym tematem. Jeśli jednak okazałoby się, że może wyniknąć z tego coś konkretnego, to rozważymy podjęcie tej kwestii – mówi „Parkietowi" Waldemar Preussner, prezes PCC.
Wskazania padają też na grupę Michała Sołowowa, który ma już 62,46 proc. udziałów w chemicznym Synthosie. – To także możliwy scenariusz, bo dzięki przejęciu Azotów Tarnów Michał Sołowow mógłby liczyć na wykorzystanie efektu skali – mówi analityk jednego z biur maklerskich. – Kontrwezwanie na mniejszy pakiet akcji Azotów Tarnów mogłoby też ogłosić PGNiG, które w ten sposób zabezpieczyłoby sobie dostawy gazu, a z drugiej strony Ministerstwo Skarbu zadbałoby o swoje interesy w obu spółkach – przypuszcza analityk innego biura maklerskiego.
PGNiG, które swego czasu miało już pakiet akcji Azotów Tarnów i je sprzedało, nie komentuje spekulacji. Plan inwestycyjny grupy na ten rok nie zakłada jednak żadnych nowych i dużych akwizycji. Co więcej, PGNiG jest już dość mocno zadłużone i potrzebuje pieniędzy na poszukiwania ropy i gazu, w tym gazu łupkowego.
Wśród potencjalnych inwestorów dla Azotów Tarnów wymieniany jest także PKN Orlen, który ma już w grupie Anwil. Mógłby współpracować z zagranicznym partnerem. Jacek Krawiec, prezes Orlenu, niedawno informował o potencjalnej współpracy z arabskim koncernem Sabic, przy projekcie petrochemicznym, a sam Sabic deklarował chęć udziału w prywatyzacji polskiej chemii. – Nie jest naszą praktyką komentowanie spekulacji dotyczących hipotetycznych scenariuszy związanych z innymi firmami.?Podobnie ma się sprawa rozmów z koncernem Sabic – na tym etapie nie udzielamy żadnych informacji – mówi Beata Karpińska z biura prasowego Orlenu.