Spółka kupiła 100 proc. udziałów w polskiej firmie Casus Finanse. Transakcja jest tak zaskakująca, gdyż raptem kilka dni temu prezes Casusa Sławomir Szarek na łamach „Parkietu" podkreślał, że rozważane są różne scenariusze dla firmy (w tym również IPO), jednak całkowicie wykluczał sprzedaż całego pakietu akcji. – To, co możemy wykluczyć na tym etapie, to nasze zupełne wyjście z Casus Finanse. Ewentualne pozyskane środki traktowalibyśmy jako rundę finansowania, która pozwoli spełnić nasze ambicje i marzenia. Jesteśmy zdecydowanie za młodzi, żeby wychodzić z tego biznesu, a potencjał samego rynku zarządzania wierzytelnościami jest gigantyczny – mówił. Jak się jednak okazuje, po tej deklaracji zostało już tylko wspomnienie. Jakie więc jest teraz stanowisko spółki?

– Zdecydowaliśmy się na sprzedaż, ponieważ uznaliśmy, że jest to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia rozwoju grupy Casus. Wejście do dużej grupy kapitałowej wzbogaca know-how spółki o najlepsze praktyki i standardy stosowane na świecie. Sprzedaliśmy 100 proc. akcji, ponieważ takie były oczekiwania inwestora. Strony nie podają wartości transakcji, ale była ona dla nas na tyle istotna, że zdecydowaliśmy się na sprzedaż całej spółki – mówi obecnie Szarek.

– Lindorff śledził rozwój polskiego rynku i jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się uzyskać porozumienie w sprawie nabycia Casus Finanse. Firma ma silną pozycję na rozwijającym się rynku – mówi Klaus-Anders Nysteen, szef grup Lindorff. Norweska grupa jest zaliczana do jednego z czołowych graczy na światowym rynku windykacyjnym. Zatrudnia około 2,8 tys. osób w 12 krajach. Przychody spółki w I półroczu wyniosły 258 mln euro. W tym czasie zainwestowała w pakiety wierzytelności 71 mln euro.

– Przejęcie Casus Finance przez Lindorff jest bez wątpienia potwierdzeniem wzmożonego zainteresowania dużych zagranicznych graczy polskim rynkiem wierzytelności nieregularnych. Transakcja wpisuje się w obserwowane od około roku trendy na rynku, kiedy to doszło do przejęcia Navi Group przez Hoist Finance oraz zawiązania współpracy Kredyt Inkaso z PRA Group i GetBack w ramach koinwestycji. Potwierdza to nasz bazowy scenariusz, w którym w najbliższych dwóch-trzech latach zakładamy dalszą konsolidację rynku przez kolejne akwizycje – mówi Grzegorz Balcerski, analityk NWAI DM.