Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.12.2016 13:52 Publikacja: 21.12.2016 13:52
Dla wrocławskiego Kruka, którym dowodzi Piotr Krupa (pierwszy z lewej), rok 2016 upłynął pod znakiem wielkich inwestycji. Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best, łącząc się z Kredyt Inkaso, na którego czele stoi Paweł Szewczyk, chciał stworzyć na polskim rynku realną konkurencję dla Kruka. Z połączenia firm nic jednak nie wyszło. Zamiast tego byliśmy świadkami wzajemnych oskarżeń i wielkiego zamieszania. Ostatecznie Best z większościowego stał się mniejszościowym akcjonariuszem Kredyt Inkaso. Wszystko dlatego, że 66 proc. akcji spółki kupił fundusz private equity Waterland. Fundusze PE interesowały się także wystawioną na sprzedaż firmą GetBack, której prezesem jest Konrad Kąkolewski. Ostatecznie firma trafiła w ręce Emest Investment, podmiotu założonego przez konsorcjum funduszy private equity.
Foto: Archiwum
Powiedzieć, że kończący się rok w branży windykacyjnej był ciekawy, to nic nie powiedzieć. Było w nim praktycznie wszystko: wzrost podaży wierzytelności, kolejny etap konsolidacji branży, otwarta wojna między windykatorami, wielka ekspansja zagraniczna lidera, ale także nowe regulacje, które wciąż spędzają sen z powiek firmom odzyskującym długi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Analitycy podwyższyli krótkoterminową rekomendację dla Santandera BP do "przeważaj". Bank wraz z Dom Development znalazły się w portfelu DM BOŚ.
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. Skala wzrostu rozczarowuje, spodziewano się lepszego odczytu. Jeszcze słabsze odczucia rodzą dane o produkcji budowlano-montażowej.
Wrażliwość banków na ruchy w polityce pieniężnej jest obecnie mniejsza choćby dlatego, że w portfelach mają więcej stałoprocentowych kredytów czy obligacji. Niemniej spadku wyników finansowych nie da się uniknąć.
Przedświąteczny tydzień na GPW przyniósł kontynuację zwyżek. Główne indeksy odrabiały straty i były mniej wrażliwe na informacyjny chaos z Białego Domu. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas