Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.02.2025 08:46 Publikacja: 12.02.2025 06:00
Foto: Bloomberg
Chińskie spółki coraz mocniej przyciągają inwestorów dywidendami oraz skupami akcji własnych. W 2024 r., według danych Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych, przeznaczyły one na wypłatę dywidend rekordowe 2,4 bln juanów (328 mld USD lub 1,33 bln zł). Skupy akcji własnych również ustanowiły rekord, wynoszący 147,6 mld juanów. W 2025 r. chińskie spółki mogą przeznaczyć na te cele jeszcze więcej. Analitycy Goldman Sachs prognozują, że na dywidendy zostanie przeznaczone w Chinach w tym roku 3,5 bln juanów. Wskazują oni również, że stopa dywidendy dla akcji chińskich zbliżyła się do 3 proc., czyli do najwyższego poziomu od dekady.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Elon Musk, wraz z konsorcjum inwestorów, zaoferował wykupienie firmy Sama Altmana. Jego propozycja została szybko odrzucona, ale mogą być kolejne próby zakupu.
Prezydent USA Donald Trump nakazał Departamentowi Sprawiedliwości wstrzymać egzekwowanie przepisów karzących amerykańskie spółki za wręczanie łapówek zagranicznym oficjelom rządowym.
Trendy, które normalnie trwałyby tygodnie, są teraz kompresowane do kilku dni – a czasem nawet jednego dnia
Zapowiedziana podwyżka taryf na import stali oraz aluminium do Stanów Zjednoczonych grozi rozpoczęciem wojny handlowej z Unią Europejską. Jak na razie wygląda jednak na to, że inwestorzy nie wystraszyli się takiego zagrożenia.
Zapowiedź Trumpa, że USA przejmą kontrolę nad Kanałem Panamskim, mogła przywołać złe wspomnienia u wielu Panamczyków. Wszak Panama została już najechana przez Stany Zjednoczone w grudniu 1989 r.
Władze Panamy dosyć szybko dostosowały się do części żądań nowej waszyngtońskiej administracji. Pod jej naciskiem wycofały się m.in. z uczestnictwa w wielkiej chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku. Stanom Zjednoczonym bardzo zależy na strategicznej trasie transportowej.
Przybywa zagranicznych funduszy, które grają na spadek cen akcji polskich firm. Obecnie w rejestrze publikowanym przez KNF widać aż 20 krótkich pozycji. Najchętniej shortowane są CD Projekt, Dino oraz JSW.
Europejscy włodarze coraz bardziej dostrzegają ograniczenia regulacyjne oraz dystans technologiczny względem USA i Chin – przyznaje Jędrzej Łukomski, zarządzający funduszami Rockbridge TFI.
Po miesiącach domysłów zarząd CCC przyznał oficjalnie, że rezygnuje z wprowadzenia na giełdę internetowych e-sklepów. Analitycy chcą zrozumieć konsekwencje tej decyzji.
Pierwszych pięć, sześć tygodni roku zazwyczaj pozwala zacząć się śmiać z „oczywistych” konsensusowych prognoz publikowanych na jego starcie.
Sprzyjające trendy rynkowe i kolejne miliardy złotych, jakie zasiliły fundusze inwestycyjne w styczniu, zaowocowały nowym rekordem aktywów pod zarządzaniem TFI. Znów zaś zwiększył się udział produktów dłużnych.
Większe limity wpłat w ramach IKZE, ograniczenie podatku Belki oraz podatku miedziowego czy też fundusz deep tech – plany rządu ciepło zostały przyjęte przez rynek, chociaż w większości przypadków wciąż brakuje konkretów.
Jak na razie giełdowe zwyżki w Polsce odbywają się bez rosnącego udziału klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych. Ci bardziej skłonni do ryzyka szukają go głównie za granicą. Z półek najlepiej schodzą produkty dłużne.
Decyzja o wprowadzeniu 25-procentowej stawki celnej na cały import stali i aluminium przez prezydenta Trumpa nie wzruszyła zbytnio złotym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas