Spadek produkcji przemysłowej w Niemczech zwiększa ryzyko recesji

Niemiecka produkcja przemysłowa spadła w październiku, rozpoczynając ostatni kwartał nieoczekiwanym spadkiem i mniejszymi nadziejami, że kluczowy sektor dla największej gospodarki Europy może powoli przezwyciężać swoje złe samopoczucie.

Publikacja: 06.12.2024 09:26

Spadek produkcji przemysłowej w Niemczech zwiększa ryzyko recesji

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Produkcja spadła o 1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co jest gorsze od wszelkich prognoz ankiety Bloomberga, która przewidywała wzrost o 1 proc.. Spadek wynikał głównie z produkcji energii, a „branża motoryzacyjna również miała negatywny wpływ” – podał w piątek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

– Nadal nie widać końca załamania w przemyśle w Niemczech – powiedział Carsten Brzeski z ING. – To bardzo słaby początek czwartego kwartału, zwiększający ryzyko zimowej recesji w Niemczech. – To kiepski początek kwartału, który ma szansę być szóstym spadkowym z ostatnich siedmiu – skomentowali ekonomiści Banku Pekao.

Piątkowe dane kontrastują z danymi z początku tygodnia, które pokazują, że zamówienia fabryczne spadły w tym miesiącu w mniejszym stopniu niż oczekiwano – a nawet nieznacznie wzrosły, gdyby nie zamówienia na dużą skalę, które zwykle są zmienne.

Czytaj więcej

Spada zaufanie niemieckich i francuskich konsumentów

Największy spadek w produkcji energii

Jak wynika z wstępnych danych Destatis, produkcja w przemyśle w ujęciu realnym (po skorygowaniu o ceny) w październiku 2024 r. spadła w ujęciu miesiąc do miesiąca po korekcie sezonowej i kalendarzowej o 1,0 proc.. Mniej zmienne porównanie trzymiesięczne do trzech miesięcy pokazało, że produkcja w okresie od sierpnia 2024 r. do października 2024 r. była o 0,4 proc. niższa niż w poprzednich trzech miesiącach. Po rewizji wstępnych wyników produkcja we wrześniu 2024 r. spadła o 2,0 proc. w porównaniu z sierpniem 2024 r. (wstępnie: -2,5 proc.). W porównaniu z październikiem 2023 r. produkcja w październiku 2024 r. była o 4,5 proc. niższa po uwzględnieniu efektów kalendarzowych.

Na ogólny rozwój przemysłu w październiku 2024 r. największy wpływ miała produkcja energii, która po korekcie sezonowej i kalendarzowej spadła o 8,9 proc. miesiąc do miesiąca. Negatywny wpływ miał także spadek produkcji w branży motoryzacyjnej o 1,9 proc.

Produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa spadła o 0,3 proc. w stosunku do września. Produkcja dóbr konsumpcyjnych spadła o 1,0 proc., a produkcja dóbr kapitałowych o 0,4 proc.. Natomiast produkcja dóbr pośrednich wzrosła o 0,4 proc. Poza przemysłem produkcja w budownictwie utrzymała się na poziomie poprzedniego miesiąca.

W porównaniu z październikiem 2023 r. produkcja przemysłu z wyłączeniem energetyki i budownictwa w październiku 2024 r. spadła o 4,5 proc. po uwzględnieniu efektów kalendarzowych.

Czytaj więcej

Katastrofa zza oceanu spada na Berlin

Niemieckiemu przemysłowi pomoże EBC?

Recesja w sektorze przemysłowym ciąży na niemieckiej gospodarce, która zmierza w kierunku recesji drugi rok z rzędu. Prezes Bundesbanku Joachim Nagel ostrzegł nawet, że produkt krajowy brutto może również się zmniejszyć w 2025 r., jeśli prezydent-elekt USA Donald Trump wdroży cła handlowe, którym grozi na Chiny i inne kraje.

Chociaż sektor usług do niedawna radził sobie dobrze, równoważąc część słabości przemysłu, najnowsze badania przedsiębiorstw przeprowadzone przez S&P Global również wykazały pogorszenie się sytuacji w tym sektorze.

– Zaskakująco słabe dane dotyczące produkcji w październiku podkreślają ciągłą walkę niemieckiego przemysłu, do której do istniejących problemów, takich jak słaby popyt ze strony Chin i wysokie koszty energii, dołączyła obawa przed wysokimi cłami w USA – powiedział Martin Ademmer, ekonomista w Bloomberg Economics.

Przemysł znajduje się pod presją czynników zewnętrznych, takich jak utrata rosyjskich dostaw energii po inwazji na Ukrainę i słaby popyt ze strony Chin. W kraju problemem jest niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Ze względu na słabe perspektywy gospodarcze część firm ogłosiła zwolnienia tysięcy pracowników, zwłaszcza we sztandarowym sektorze motoryzacyjnym, budząc obawy przed spiralą spadkową.

Pewne wsparcie może pochodzić ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ponownie obniży koszty kredytów, kontynuując obniżki w 2025 r.

Gospodarka światowa
Czy Unia sama będzie „ratowała” klimat Ziemi?
Gospodarka światowa
Niemieckie spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. Będą najlepsze w Europie?
Gospodarka światowa
Etiopia uruchomi giełdę - po raz pierwszy od rządów cesarza
Gospodarka światowa
Najgorsze gospodarki ubiegłego roku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka światowa
Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza
Gospodarka światowa
Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?