PKB strefy euro lepszy od prognoz

Wzrost gospodarczy w strefie euro okazał się w trzecim kwartale dwa razy wyższy, niż prognozowano. Pomogły w tym lepsze od prognoz dane z Niemiec, Francji oraz Hiszpanii.

Publikacja: 30.10.2024 11:23

PKB strefy euro lepszy od prognoz

Foto: Ben Kilb/Bloomberg

PKB strefy euro wzrósł w trzecim kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Średnio oczekiwano, że wyniesie on 0,2 proc., czyli tyle samo, co w drugim kwartale. W ujęciu rocznym gospodarka eurolandu powiększyła się o 0,9 proc., po wzroście o 0,6 proc. 

Ze wstępnych danych wynika, że najszybciej rozwijającą się gospodarką eurolandu była w trzecim kwartale Irlandia. Jej PKB wzrósł wówczas o 2 proc. Na drugim miejscu znalazła się Litwa ze wzrostem o 0,1 proc. Najsłabiej radziła sobie natomiast Łotwa, której PKB spadł o 0,4 proc. 

Czytaj więcej

Niemcy znów ledwo uniknęły recesji

Jak zmienił się PKB największych gospodarek strefy euro?

Nieco wcześniej opublikowano dane o PKB Niemiec, które okazały się zaskakująco dobre. Niemiecki PKB wzrósł w trzecim kwartale o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami,. Analitycy średnio prognozowali wcześniej, że gospodarka niemiecka znów skurczy się o 0,1 proc. Dane za drugi kwartał zrewidowano jednak w dół - z minus 0,1 proc. do minus 0,3 proc. Gospodarce Niemiec udało się jednak uniknąć technicznej recesji, czyli dwóch kwartałów spadku PKB z rzędu.

Lepsze od prognoz były również statystyki z Francji. Francuski PKB powiększył się w trzecim kwartale o 0,4 proc., po zwyżce o 0,2 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Średnio spodziewano się wzrostu o 0,3 proc. INSEE, czyli francuski urząd statystyczny, stwierdził w swoim komunikacie, że do przyspieszenia tempa zwyżki PKB przyczyniły się Igrzyska Olimpijskie oraz paraolimpiada.

Rozczarowały za to dane z Włoch. Wzrost włoskiego PKB był w trzecim kwartale zerowy, po tym jak w drugim wyniósł on 0,2 proc. Średnio spodziewano się, że również w trzecim kwartale wyniesie on 0,2 proc.

Najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką strefy euro była Hiszpania. Jej PKB wzrósł w trzecim kwartale aż o 0,8 proc. kw./kw. (3,4 proc. rok do roku), czyli o tyle samo, co w poprzednich trzech miesiącach. Średnio prognozowano 0,6 proc. wzrostu.

Jak radziły sobie gospodarki państw naszego regionu?

W środę opublikowano również wstępne dano o PKB Czech i Węgier. Oba kraje co prawda nie należą do strefy euro, ale ich gospodarki są bardzo silnie powiązane z Niemcami.

Wzrost czeskiego PKB wyhamował z 0,4 proc. do 0,3 proc. Średnio oczekiwano, że utrzyma się on na poziomie 0,4 proc. Licząc rok do roku, wzrost gospodarczy przyspieszył jednak z 0,6 proc. do 1,3 proc.

Węgry wpadły za to w techniczną recesję. Ich PKB niespodziewanie spadł w trzecim kwartale o 0,7 proc., po spadku w drugim o 0,3 proc. Licząc rok do roku, gospodarka skurczyła się o 0,8 proc. (bez uwzględniania czynników sezonowych), po wzroście o 1,5 proc.

- Słabsze niż oczekiwano dane o PKB za trzeci kwartał z Europy Środkowej, pokazujące, że gospodarka węgierska weszła w recesję, sugerują, że stagnacja popytu ze strony strefy euro wciąż ogranicza aktywność gospodarczą. Regionalne ożywienie będzie wolniejsze, niż wcześniej się spodziewano – twierdzi Nicholas Farr, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

Gospodarka światowa
Polityka może zaszkodzić gospodarce Francji. Czy Macron się zakiwał?
Gospodarka światowa
Minister Andrzej Domański stanie na czele ECOFIN-u. O co będzie walczył?
Gospodarka światowa
Przecena w Europie, po ostrej wyprzedaży w USA
Gospodarka światowa
Dwie japońskie marki chcą się połączyć
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Gospodarka światowa
Fed obniża stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami, ale prognozy zaskoczyły
Gospodarka światowa
Zły czas dla bankierów inwestycyjnych