Inflacja w strefie euro poniżej celu. Czy EBC obniży stopy?

Inflacja w strefie euro spadła we wrześniu do 1,8 proc. rok do roku - podał Eurostat. Ostatni raz poniżej celu inflacyjnego dynamika cen była tam w czerwcu 2021 r. Dane wzmacniają oczekiwanie na cięcie stóp procentowych przez EBC 17 października.

Publikacja: 01.10.2024 14:59

Inflacja w strefie euro poniżej celu. Czy EBC obniży stopy?

Foto: Bloomberg

Spadek inflacji w strefie euro z 2,2 proc. rok do roku w sierpniu do 1,8 proc. we wrześniu (według szybkiego szacunku Eurostatu) był zgodny z konsensusem prognoz ekonomistów. Odczyt ten oznacza, że dynamika cen w „eurolandzie” jest najniższa od blisko trzech i pół roku (poprzednio niższa była w kwietniu 2021 r. - wyniosła 1,6 proc.). Pierwszy raz od czerwca 2021 r. (wtedy 1,9 proc.) spadła też poniżej progu celu inflacyjnego, 2 proc. w średnim okresie.

Czytaj więcej

Stopy procentowe w Szwajcarii w dół. Ważna wiadomość dla frankowiczów

Sytuacja inflacyjna w krajach strefy euro pozostaje zróżnicowana. Z jednej strony mamy np. Irlandię i Litwę, z rocznymi dynamikami cen na poziomie kolejno 0,2 i 0,4 proc. Z drugiej: Belgię z roczną inflacją 4,5 proc. oraz Holandię i Estonię z odczytami kolejno 3,3 i 3,2 proc.

Podobnie jak w Polsce, inflację w strefie euro najmocniej ciągną w górę wciąż ceny usług: urosły one o 4 proc. rok do roku. Żywność oraz alkohol i artykuły tytoniowe podrożały o 2,4 proc. rok do roku, o 6 proc. spadły zaś ceny energii. 

Inflacja w strefie euro w dół, co ze stopami procentowymi?

W całym trzecim kwartale inflacja w strefie euro wyniosła średnio 2,2 proc., lekko poniżej prognozy Europejskiego Banku Centralnego (2,3 proc.). Wrześniowa projekcja EBC zakłada, że w czwartym kwartale roczna dynamika cen nieco odbije (do średnio 2,6 proc.), przede wszystkim ze względu na efekty bazy na cenach energii. W 2025 r. inflacja będzie stopniowo opadać, do 2 proc. średnio w ostatnim kwartale. Na zbliżonym poziomie ma pozostać w 2026 r.

Inflacja bazowa (bez cen energii i żywności) wciąż pozostaje podwyższona, we wrześniu wyniosła 2,7 proc. Niemniej w dłuższym okresie jest w trendzie spadkowym i projekcja EBC zakłada, że będzie on kontynuowany: do 2,1 proc. pod koniec 2025 r. i 1,9 proc. w końcówce 2026 r. Te prognozy, wyraźny spadek inflacji we wrześniu (w tym w głównych gospodarkach strefy euro, m.in. do 1,8 proc. w Niemczech, 1,5 proc. we Francji, 0,8 proc. we Włoszech), ale także słabe dane z europejskiej koniunktury, wspierają oczekiwania na rychłe kolejne obniżki stóp w strefie euro.

Czytaj więcej

Przygnębiające dane o PMI ze strefy euro. "Producenci są wręcz przybici"

Jeszcze po posiedzeniu 12 września (gdy EBC obniżył stopy o 25 punktów bazowych) wydawało się, że kolejne cięcie 17 października jest mało prawdopodobne. Teraz obniżka o 25 pb to już zdecydowany scenariusz bazowy rynków. Te przewidywania zostały wzmocnione w poniedziałek przez prezes EBC w przemówieniu w Parlamencie Europejskim. Christine Lagarde mówiła, że najnowsze dane wzmacniają przekonanie, że inflacja w strefie euro – po wzroście w ostatnich miesiącach 2024 r. - będzie powracać do celu i Rada Prezesów weźmie to pod uwagę podczas październikowego posiedzenia. - Dezinflacja przyspieszyła w ostatnich dwóch miesiącach – mówiła. W spadającej presji ze strony kosztów pracy widziała perspektywy dla spadku inflacji cen usług. Wyrażała też troskę o tempo wzrostu gospodarczego w UE, wskazując, że „ożywienie napotyka na trudności”.

Rynki wyceniają obecnie stopniowe (o 25 punktów bazowych) obniżki stóp w strefie euro de facto na każdym z kolejnych posiedzeń przynajmniej do połowy 2025 r. To oznaczałoby stopę depozytową EBC na poziomie 3 proc. na koniec roku (wobec 3,5 proc. obecnie), zapewne 2,5 proc. w marcu i 2 proc. w czerwcu 2025 r.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle