Stopy procentowe w Szwajcarii w dół. Ważna wiadomość dla frankowiczów

Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 1 proc. To dobra wiadomość dla setek tysięcy frankowiczów w Polsce – oprocentowanie ich kredytów będzie dalej spadać.

Publikacja: 26.09.2024 10:35

Stopy procentowe w Szwajcarii w dół. Ważna wiadomość dla frankowiczów

Foto: Bloomberg

To już trzecia z rzędu obniżka stóp w Szwajcarii. Od marca br. (posiedzenia decyzyjne SNB odbywają się co kwartał) Szwajcarski Bank Narodowy ściął stopy już o 75 punktów bazowych. Czwartkowa decyzja była spodziewana – oczekiwali jej niemal wszyscy ekonomiści ankietowani przez Bloomberga. 

Inflacja w Szwajcarii w celu, ma spaść nawet do 0,50 proc.

Obniżki stóp w Szwajcarii są kontynuowane między innymi dlatego, że inflacja pozostaje w celu szwajcarskiego banku centralnego, czyli poniżej 2 proc., już od ponad roku. „Inflacja w drugim kwartale była przeciętnie nieznacznie poniżej prognozy SNB (1,3 proc. wobec 1,4 proc.), wyniki za lipiec i sierpień (odpowiednio 1,3 proc. i 1,1 proc. r/r) na razie zaprzeczają scenariuszowi nieznacznego odbicia inflacji w trzecim kwartale” – komentują ekonomiści PKO Banku Polskiego.

W komunikacie po posiedzeniu napisano wręcz, że w nadchodzących kwartałach mogą być potrzebne kolejne obniżki stóp, aby zapewnić stabilność cen w średnim okresie. „W grudniu cykl luzowania powinien zostać zakończony. Niska inflacja sprawia, że silny frank nie jest pożądany. SNB będzie intensyfikować interwencje mające osłabiać CHF i windować EURCHF do parytetu” - oczekuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. 

Ale już np. Frederik Ducrozet, główny ekonomista Pictet Wealth Management, przewiduje, że obniżek może być więcej. Zauważa, że SNB bardzo wyraźnie zrewidował w dół swoje prognozy inflacji. Zgodnie z nimi, już na początku 2025 r. inflacja spadnie w okolice 0,5-0,7 proc. i będzie się utrzymywała (średniokwartalnie) w tym przedziale przynajmniej do połowy 2027 r. To przy założeniu głównej stopy na poziomie 1 proc. Bank centralny zauważa, że gdyby nie wrześniowa obniżka stóp, prognozy byłyby jeszcze niższe. Poprzednia, czerwcowa projekcja SNB, zakładała wyraźnie wyższą inflację (około 1-1,2 proc. w 2025 i 2026 r.), przy wyższych stopach 1,25 proc.

„Nowa prognoza inflacji jest znacznie niższa niż ta z czerwca. Silniejszy frank szwajcarski, niższa cena ropy naftowej i obniżki cen energii elektrycznej ogłoszone na styczeń 2025 r. przyczyniły się do korekty w dół. Silniejszy spadek inflacji oznacza również, że w średnim okresie spodziewane są słabsze efekty drugiej rundy” - czytamy w komunikacie SNB po posiedzeniu.

Stopy procentowe w Szwajcarii w dół. To dobra wiadomość dla frankowiczów

Kolejna obniżka stóp procentowych w Szwajcarii to oczywiście ruch na korzyść tych frankowiczów, które jeszcze spłacają swoje kredyty. Zgodnie z najnowszymi danymi Biura Informacji Kredytowej, w Polsce wciąż mamy ponad 231 tys. czynnych „frankowych” kredytów hipotecznych. Obniżka stóp o 25 punktów bazowych oznacza, że o tyle spaść powinna w przeciągu najbliższych trzech miesięcy rynkowa stopa SARON 3M, na której zwykle bazuje (obok marży banku) oprocentowanie kredytów ”frankowych". Obecnie SARON 3M wynosi około 1,21 proc., a więc do końca roku powinien zjechać poniżej 1 proc.

Jednocześnie oczywiście kluczowy jest też kurs franka szwajcarskiego. Ten utrzymuje się na poziomie około 4,50 zł. Jako że czwartkowa obniżka o 25 punktów bazowych była spodziewana, szwajcarska waluta nie zareagowała deprecjacją na decyzję SNB (a wręcz delikatnie się umocniła).

Stopy procentowe spadają w Europie i nie tylko

Obniżka stóp procentowych w Szwajcarii nie jest jedyną taką decyzją w tym tygodniu w Europie. We wtorek stopy o 25 punktów bazowych ścięły Węgry, w środę taki sam ruch wykonały banki centralne w Szwecji i Czechach. Wcześniej we wrześniu o 25 punktów bazowych stopy zostały też obniżone w strefie euro, a o 50 pb w USA.

Czwartkowe posiedzenie SNB było ostatnim dla prezesa banku centralnego Thomasa Jordana,. Od października zastąpi go dotychczasowy wiceprezes banku centralnego Martin Schlegel.

Gospodarka światowa
Globalny dług sięgnął 312 bln dolarów
Gospodarka światowa
Pekin może dać chińskim bankom 142 mld dolarów. Szykuje nowy zasiłek
Gospodarka światowa
PKB Niemiec skurczy się w 2024 roku. To zła wiadomość dla polskich eksporterów
Gospodarka światowa
Stopy procentowe w Czechach w dół. Inflacja opanowana, gorzej z gospodarką
Gospodarka światowa
Rozsadziła rynek o wartości 40 bilionów dolarów. Co oznacza jej odwrót?
Gospodarka światowa
Węgry wracają do cięcia stóp procentowych