Goldman Sachs namawia do kupowania złota. Zdaniem giganta, mocno zdrożeje

„Go for Gold” - „kupujcie złoto”! Wedle jednego z największych banków inwestycyjnych świata cena kruszcu na początku przyszłego roku może sięgnąć 2 700 dolarów za uncję.

Publikacja: 09.09.2024 18:11

Goldman Sachs namawia do kupowania złota. Zdaniem giganta, mocno zdrożeje

Foto: Adobe Stock

Goldman Sachs zatytułował jedną ze swoich ostatnich rekomendacji Go for Gold”. - To bardzo mocna deklaracja, co - w przypadku tego banku - jest rzadko spotykane przy ich rekomendacjach finansowych - podkreśla Michał Tekliński, ekspert rynku złota z Goldsaver (Grupa Goldenmark).

Jak zauważa, teraz jednak przekaz jest jasny i Goldman Sachs mówi: kupujcie złoto. Dlaczego? Amerykańscy bankierzy podają trzy powody. Pierwszy to polityka banków centralnych, która - według nich - absolutnie nie będzie się zmieniać przez najbliższe miesiące i lata. A to oznacza, że banki centralne będą kupowały coraz więcej złota, co z kolei może wpływać na wzrost ceny. - W ścisłej czołówce, jeśli chodzi o zwiększanie rezerw kruszcu, cały czas trzyma się Narodowy Bank Polski - przypomina Tekliński.

Drugi powód to spodziewane cięcia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. 18 września najprawdopodobniej dojdzie do pierwszego cięcia w tym roku. Będzie to początek cyklu obniżek, które mają być kontynuowane w kolejnych miesiącach. Jak tłumaczy ekspert, to powinno doprowadzić do tego, że zachodni inwestorzy, przede wszystkim z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ponownie zwrócą się ku złotu ze względu na osłabienie się dolara, odmieniając tym samym widoczny od dłuższego czasu trend.

- Jeśli dołożymy do tego bardzo duże apetyty na złoto na Wschodzie, wyjdzie nam z tego zapowiedź pokaźnych zakupów nie tylko banków centralnych, ale również klientów indywidualnych i inwestorów - podsumowuje Tekliński.

Punkt trzeci, na który zwraca uwagę Goldman Sachs, to fakt, że złoto jest doskonałym zabezpieczeniem na burzliwe czasy, w jakich żyjemy. A nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja na całym świecie miała się uspokoić.

Trwa wojna w Ukrainie, nie słabnie napięcie na Bliskim Wschodzie, mamy przed sobą również wybory w różnych miejscach na świecie, które z pewnością wpłyną na to, jak będą reagowały rynki finansowe i jak będzie rozwijała się sytuacja gospodarcza na świecie.

Turcja chce do BRICS

Akces w sprawie członkostwa w organizacji BRICS+ właśnie złożyła Turcja, która jest członkiem NATO i od wielu lat prowadzi, wciąż przedłużający się, proces integracji z Unią Europejską. - To być może sygnał, który Turcja chce wysłać Zachodowi: mamy już dość czekania, rozwijamy się i jesteśmy coraz silniejszą gospodarką, więc jeśli nas nie chcecie, nie będziemy się integrować z UE, natomiast bardzo chętnie przyłączymy się do BRICS - zauważa ekspert Goldsaver.

Z punktu widzenia Turcji przynależność do tego grona jest bardziej sojuszem politycznym, aniżeli gospodarczym, który da jej dodatkowy mandat do tego, żeby z Zachodem o niektórych kwestiach rozmawiać nieco ostrzej i bardziej zdecydowanie.

A z kolei Zachód - poprzez Turcję - mógłby w ten sposób mediować z państwami BRICS, które z kolei w drugiej połowie października mają się spotkać i rozmawiać m.in. o wspólnej walucie, być może opartej na złocie. - Taka waluta to jednak bardzo karkołomne wyzwanie - podkreśla Michał Tekliński.

Kto kupuje złoto: NBP w czołówce

Wedle najświeższych danych, uwzględniających lipcowe zakupy, najwięcej kruszcu na świecie kupił w tym roku bank centralny Turcji - blisko 50 ton w ciągu 7 miesięcy 2024 roku. Drugie są Indie, które kupiły niespełna 43 tony kruszcu, a trzecia - Polska, z zakupami na poziomie 33 ton. Wyprzedziliśmy w ten sposób Chiny, które od kilku miesięcy nie kupują złota. W samym lipcu NBP, kupując ponad 14 ton, był światowym liderem.

Obecnie polskie zasoby kruszcu to 391,7 ton, co stanowi niespełna 15 proc. wszystkich aktywów rezerwowych naszego kraju. - Cel Narodowego Banku Polskiego to 20-proc. udział kruszcu w rezerwach walutowych, więc można się spodziewać kolejnych zakupów – zauważa ekspert.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle