Gdzie globalni inwestorzy polują na nadzwyczajne zyski?

Dwa kraje cieszą się szczególnym zainteresowaniem inwestorów operujących w skali globalnej.

Publikacja: 02.09.2024 10:58

Gdzie globalni inwestorzy polują na nadzwyczajne zyski?

Foto: Bloomberg

Uważają oni, że właśnie te młode rynki najbardziej skorzystają na zbliżającym się cięciu stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną. Wybór tych graczy padł na Malezję i Indonezję.

Co doceniają globalni gracze?

Przede wszystkim liczy się zdrowa polityka fiskalna i koncentracja na nowych sektorach technologicznych, jak produkcja aut elektrycznych, czy centra danych.

Właśnie te sektory szczególnie kuszą zagranicznych inwestorów do niedawna zafascynowanych Chinami i Indiami. Atutem Malezji i Indonezji są też m. in. „rozsądne” wyceny.

Dlaczego na zmianie polityki Fed najbardziej skorzystają Indonezja i Malezja?

- Indonezja i Malezja bardziej skorzystają na odpowiedzialnej polityce, co jest istotne, gdyż przynajmniej w teorii zwrot w polityce pieniężnej Fedu powinien być korzystny dla wszystkich rynków wschodzących - twierdzi John Lin, zarządzający portfelem w Alliance Bernstein w Singapurze.

Właśnie jego fundusz skoncentrowany na młodych rynkach w tym roku dorzucił do portfela Indonezję i Malezję, kosztem Indii.

W sierpniu spośród krajów azjatyckich tylko giełdy Indonezji, Malezji i Filipin doświadczyły napływu funduszy netto., wskazują dane agencji Bloomberg.

Globalne fundusze w minionym miesiącu kupiły akcje indonezyjskich spółek za 1,8 miliarda dolarów, najwięcej od kwietnia 2022 roku. Także w lipcu zwiększały zakupy akcji na tym rynku.

Te inwestycje wywindowały Jakarta Stock Exchange Composite Index do rekordowych poziomów. Wzrosło również zainteresowanie zagranicy tamtejszymi obligacjami.

Inwestorzy mają też nadzieje, że jeśli obawy o słabość rupii indonezyjskiej ustąpią bank centralny będzie miał możliwość łagodzenia polityki pieniężnej po zaskakującej podwyżce kosztu kredytu w kwietniu.

Traderzy liczą też na utrzymanie dyscypliny finansowej przez nowy rząd i pozycji Indonezji w globalnym łańcuchu dostaw dla producentów aut elektrycznych.

Giełda w Kuala Lumpur, stolicy Malezji, w sierpniu przyciągnęła prawie pół miliarda dolarów inwestycji.

Kraj ten doświadczył wyjątkowo dynamicznego wzrostu gospodarczego w minionych kwartałach, który podbiły inwestycje w branżę technologiczną oraz centra danych wspierające rozwój sztucznej inteligencji.

Malezja ma wyjątkową pozycję jako centrum testowania mikroprocesorów, dzięki czemu w infrastrukturę miliardy dolarów zainwestowały tam takie tuzy jak Microsoft, Nvidia czy Alphabet.

- Malezja od dawna nie wyglądała tak interesująco -wskazuje Vivian Lin Thurtson, zarządzająca funduszem w chicagowskiej firmie William Blair Investment Management.

Zdradza, że w ostatnim czasie kilka ich strategii zainwestowało w Malezji i ma nadzieję, że uczynią to też kolejne fundusze

Jest ryzyko, ale przeważa optymizm

Wprawdzie inwestycje te nie są pozbawione ryzyka, ale jak na razie przeważa optymizm.

Nomura Holdings podwyższył rekomendacje dla akcji z obu rynków argumentując to fundamentami makro.

HSBC Holdings zaś wskazuje, że w jego azjatyckich funduszach akcje firm indonezyjskich moją coraz większą pozycję.

Szansa na nadzwyczajne zyski w Indonezji i Malezji

Azja :Południowo-wschodnia jest niedowartościowana, niedoinwestowana i niewystarczająco spenetrowana analitycznie, co oznacza dużą szansę na nadzwyczajne zyski, wskazuje John Foo, założyciel Valverde Investment Partners.

Zajmowanie pozycji w tym regionie przez globalnych graczy jest dla niego nowym początkiem - twierdzi.

Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Październik na minusie. W czwartek Wall Street pogrążona przez Big Tech
Gospodarka światowa
Rośnie zaufanie amerykańskich konsumentów