Inflacja w strefie euro najniższa od ponad trzech lat

Inflacja konsumencka w strefie euro zeszła z 2,6 proc. w lipcu do 2,2 proc. w sierpniu - co było zgodne z prognozami analityków. Może to być argumentem za cięciem stóp przez Europejski Bank Centralny.

Publikacja: 30.08.2024 12:14

Inflacja w strefie euro najniższa od ponad trzech lat

Foto: Bloomberg

Inflacja konsumencka w eurolandzie była w sierpniu najniższa od lipca 2021 r. - wynika ze wstępnych danych przedstawionych przez Eurostat. Licząc miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,2 proc. Inflacja bazowa (czyli liczona bez uwzględniania cen żywności, paliw i energii) lekko wyhamowała natomiast z 2,9 proc. do 2,8 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym wyniosła 0,3 proc. Ceny usług wzrosły o 4,2 proc., żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych zwiększyły się o 2,4 proc., a energii spadły o 3 proc.

Czytaj więcej

Inwestorzy mocniej wierzą w cięcia stóp

Ze wstępnych danych wynika, że najwyższą inflację HICP (czyli liczoną według metodologii Eurostatu) miała w sierpniu Belgia. Wyniosła ona tam 4,5 proc. Najniższa była na Litwie, gdzie zeszła do 0,7 proc. Jak duża była ona w największych gospodarkach strefy euro? W Niemczech wyniosła ona 2 proc., we Francji 2,2 proc., we Włoszech 1,3 proc., a w Hiszpanii 2,4 proc.

- Co prawda najnowsze dane o inflacji nie dają większych dowodów słabnięcia ogólnej presji cenowej poza cenami energii, to nadal jesteśmy przekonani, że inflacja bazowa będzie stopniowo zwalniała w dalszej części roku. Będą w tym pomagały bardziej umiarkowane oczekiwania cenowe spółek oraz spowolnienie wzrostu płac, w kontekście słabszego popytu i pogorszenia sytuacji na rynku pracy – twierdzi Leo Barincou, ekonomista z firmy badawczej Oxford Economics.

Czytaj więcej

GUS podał dane o inflacji w sierpniu. Pogoda negatywnie wpływa na ceny

Kiedy Europejski Bank Centralny będzie znów ciąć stopy procentowe?

Inwestorzy spodziewają się, że Europejski Bank Centralny wróci do cięcia stóp we wrześniu. W tym roku dokonał już jednej ich obniżki – w czerwcu, o 25 pb. Wyprzedził pod tym względem amerykańską Rezerwę Federalną.

- Mamy najniższy od ponad trzech lat wzrost cen w strefie euro, a to sprawia, że cięcie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny we wrześniu jest bardziej prawdopodobne. Jednakże duży poziom inflacji bazowej oraz wciąż „ciasny” rynek pracy tworzą czynniki ryzyka dla wdrażania luźniejszej polityki pieniężnej – uważa Sam Miley, dyrektor zarządzający w Centre for Business and Economics Research..

Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?
Gospodarka światowa
Rosja wraca do próby szantażu nuklearnego