Węgierski bank centralny tnie stopy dziesiąty raz z rzędu

Węgierski bank centralny dokonał dziesiątej z rzędu obniżki stop procentowych. Obciął on swoją główną stopę o 25 pb. do 6,75 proc.

Publikacja: 23.07.2024 15:46

Forint od wielu miesięcy razi relatywną słabością

Forint od wielu miesięcy razi relatywną słabością

Foto: Akos Stiller/Bloomberg

Decyzja Narodowego Banku Węgier o kolejnej obniżce stóp procentowych była zgodna z większością prognoz. Jedna trzecia analityków ankietowanych przez Bloomberga spodziewała się jednak, że we wtorek dojdzie do pauzy w cyklu luzowania polityki pieniężnej. Węgierski bank centralny rozpoczął ten cykl w październiku, a jego główna stopa wynosiła przed serią cięć aż 13 proc. Analitycy spodziewają się, że wtorkowe cięcie nie będzie końcem luzowania polityki.

Czytaj więcej

Węgry z kolejną obniżką stóp. Forint mocniejszy, inflacja stabilna

- Decyzja Narodowego Banku Węgier, by obciąć główną stopę procentową do 6,75 proc. oznacza, że może ona zakończyć rok na nieco niższym poziomie, niż się wcześniej spodziewaliśmy. Może ona spaść do końca grudnia do 6,25 proc., a wcześniej spodziewaliśmy się, że zejdzie do 6,5 proc. - twierdzi Nicholas Farr, ekonomista z firmy Capital Economics.

Mediana prognoz analityków, zebranych przez agencję Bloomberga, również sugeruje, że na koniec 2024 r. główna stopa na Węgrzech będzie wynosiła 6,25 proc. Najbardziej "gołębią" prognozę przygotowali analitycy Goldman Sachs, którzy spodziewają się, że ta stopa zejdzie do końca roku do poziomu 5,25 proc.

Czemu węgierski bank centralny tnie stopy?

Na cięcia stóp pozwoliła przede wszystkim inflacja, która mocno wyhamowała w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. O ile w szczycie ze stycznia 2023 r. dochodziła ona do 25,7 proc., to w czerwcu 2024 r. wynosiła już tylko 3,7 proc. Hamowała ona szybciej, niż spodziewali się analitycy.

- Władze monetarne na Węgrzech są szczególnie wrażliwe na kondycję waluty. W czerwcu forint, podobnie jak złoty, boleśnie odczuł wzrost ryzyka politycznego na Starym Kontynencie i turbulencje na rynku obligacji skarbowych. Różnica jest taka, że EUR/PLN gwałtownie rósł z okolic kilkuletnich minimów, a forint od wielu miesięcy razi relatywną słabością. EUR/HUF przejściowo zbliżył się wręcz do pułapu 400,00, zagrażając strefie maksimów z minionych kilkunastu miesięcy. Uspokojenie nastrojów po uniknięciu czarnego scenariusza dojścia do władzy francuskiej skrajnej prawicy i szybkie wycenienie przez inwestorów całej serii obniżek stóp w USA stworzyło szklarniowe warunki dla koszyka walut wschodzących. Forint w pełni je wykorzystał, stając się w lipcu najsilniej zyskującym przedstawicielem rynków wschodzących. To właśnie 2-proc. wzrost wartości w relacji do euro uspokoił bankierów centralnych i przeważył szalę na korzyść kontynuacji luzowania - wskazuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle