Węgry z kolejną obniżką stóp. Forint mocniejszy, inflacja stabilna

Narodowy Bank Węgier obciął główną stopę procentową o 50 pb, do poziomu 7,25 proc. To już ósma obniżka w tym cyklu luzowania polityki pieniężnej.

Publikacja: 21.05.2024 14:47

Węgry z kolejną obniżką stóp. Forint mocniejszy, inflacja stabilna

Foto: Adobe Stock

Decyzja węgierskiego banku centralnego o kolejnym cięciu stóp o 50 pb. była całkowicie zgodna z prognozami analityków. Nie wywołała więc też większych ruchów na rynkach. Po jej ogłoszeniu forint nieznacznie umacniał się wobec euro. We wtorek po południu za 1 euro płacono 385,4 forinta. Węgierska waluta była więc najmocniejsza od pierwszego tygodnia lutego, a jeszcze w marcu jej notowania zbliżały się do 400 forintów za 1 euro. To, że forint w ostatnich tygodniach się umacniał było jednym z czynników pozwalających Narodowemu Bankowi Węgier na kolejne cięcie stóp.

Umocnienie forinta, stabilizacja inflacji

"Ogólnie waluty z państw Europy Środkowo-Wschodniej skorzystały na poprawie nastrojów inwestorów, plasując się w czołówce najmocniej zyskujących walut świata' - piszą analitycy Ebury.

Węgierski bank centralny najwyraźniej też uznał, że na obniżkę stóp pozwala mu ustabilizowanie się inflacji. Co prawda lekko przyspieszyła ona w kwietniu do 3,7 proc., ale od stycznia niewiele się ona zmieniła, a przez ostatnie kilkanaście miesięcy mocno zeszła w dół. (W maju 2023 r. wynosiła 21,5 proc.).

Czytaj więcej

Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe

Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy analityków dla węgierskich stóp procentowych są w przedziale od 4 proc. do 7 proc. na koniec obecnego roku. Narodowy Bank Węgier sygnalizował jednak wcześniej, że pole do obniżek stóp w drugiej połowie roku będzie ograniczone.

- Prognozujemy, że inflacja wzroście do końca roku do 4,8 proc., a wzrost PKB za 2024 r. może być wyższy od naszej poprzedniej prognozy mówiącej o zwyżce o 2 proc. Podtrzymujemy nasz pogląd, że główna stopa procentowa zakończy 2024 rok na poziomie 6,25 proc., ale jest ryzyko, że będzie ona wyższa - twierdzi Nicholas Farr, ekonomista Capital Economics.

Które banki centralne w naszym regionie tną stopy procentowe?

Narodowy Bank Węgier luzuje politykę pieniężną najagresywniej spośród banków centralnych z naszego regionu. Gdy w październiku zaczynał cykl luzowania, główna stopa wynosiła 13 proc. (Mimo to, Węgry wciąż mają najwyższą stopę procentową w UE.) Czeski Bank Narodowy zaczął luzowanie w grudniu i w jego ramach jak dotąd obniżył główną stopę procentową o łącznie 275 pb., do 5,25 proc. Ostatniej obniżki (o 50 pb.) dokonał 2 maja. Narodowy Bank Polski dokonał cięć we wrześniu i w październiku, o łącznie 100 pb. Później wstrzymywał się z obniżkami i wygląda na to, że jeszcze przez wiele miesięcy jego główna stopa pozostanie na poziomie 5,75 proc. Narodowy Bank Rumunii niedawno zaskoczył rynek utrzymując swoją główną stopę na poziomie 7 proc. Nie zaczął więc on jeszcze cyklu obniżek.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz