Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 10:41 Publikacja: 15.07.2024 06:00
Praca zdalna zyskała w ostatnich latach mocno na popularności. Wielu ludzi skusiła wizja wykonywania jej w miejscach atrakcyjnych turystycznie. To prowadzi jednak do zacierania się granicy pomiędzy urlopem a pracą. Fot. AdobeStock
Foto: 362565694
Decyzja rządu greckiego o wprowadzeniu sześciodniowego tygodnia pracy wywołała w innych krajach Europy zdumienie. Modnym trendem w krajach rozwiniętych stało się bowiem w ostatnich latach rozważanie korzyści i wad czterodniowego tygodnia pracy. Greckie władze postanowiły jednak pójść w zupełnie inną stronę. Centroprawicowy premier Kiriakos Mitsotakis twierdzi, że to rozwiązanie jest odpowiedzią na kryzys demograficzny i masową emigrację młodych Greków. Sześciodniowy tydzień pracy ma obowiązywać tylko w sektorze prywatnym i to jedynie w tych firmach, które obsługują klientów przez 24 godziny na dobę. Ich pracownicy będą mieć teoretycznie do wyboru albo osiem godzin pracy szóstego dnia w tygodniu, albo po dwie godziny dodatkowej pracy przez cztery dni w tygodniu. Wypłata za owe dodatkowe godziny ma być o 40 proc. wyższa od standardowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomysł na stworzenie nowego funduszu powstał po opracowaniu modelu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy dużych pakietów informacji publicznych.
Stany Zjednoczone potraktowały nas jako kraj drugiej kategorii.
Nastroje inwestorów poprawił przeciek mówiący o planie doradców amerykańskiego prezydenta elekta dotyczącym wojen handlowych. Wynika z niego, że podwyżki ceł mogą być mocno rozłożone w czasie. Pozytywnie też zaskoczyły dane o inflacji producenckiej w USA.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Chińscy właściciele TikToka rozważają sprzedaż jego amerykańskich aktywów Elonowi Muskowi - donosi agencja Bloomberga. W ten sposób mogą zareagować na widmo potencjalnej blokady tego serwisu w USA.
Wzrost zysków na akcję prawdopodobnie był w czwartym kwartale najwyższy od trzech lat. Przy spodziewanej dwucyfrowej poprawie tego wskaźnika łatwo jest jednak o rozczarowania wśród inwestorów. Szczególnie że sytuacja na rynkach jest ostatnio dosyć nerwowa.
– Jeśli założymy oszczędnościowy rachunek IKE lub IKZE, to nie znaczy, że gdy zmieni się nasze podejście do inwestowania, nie możemy go przenieść do innej instytucji, na TFI lub rachunek maklerski – mówi Ignacy Budkiewicz, analityk BM BNP Paribas Bank Polska.
Silną zachętą do założenia konta Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego na koniec roku jest możliwość odpisania sobie wpłat od podstawy opodatkowania. Żeby skorzystać z ulgi, wystarczyło wpłacić 9,4 tys. zł do końca roku, nie trzeba było jeszcze podejmować decyzji inwestycyjnych, ale w styczniu – trzeba już jednak zacząć wdrażać jakąś strategię.
Lipcowa podwyżka minimalnej pensji przyczyniła się do spadku rozpiętości między medianą a przeciętnym wynagrodzeniem. W lipcu była ona najmniejsza od początku 2024 roku.
Lipcowa, druga w ubiegłym roku, podwyżka minimalnej pensji przyczyniła się do spadku rozpiętości między medianą a średnią wynagrodzeń. Różnica w lipcu była najmniejsza od początku 2024 r.
Prognozowane ożywienie inwestycji i przyspieszenie wzrostu gospodarki to szansa na nowe etaty w firmach, choć także zwiększone ryzyko niedoboru kadr w części branż.
Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.
Po słabym 2023 r., w którym nasza gospodarka otarła się o recesję (wzrost o 0,1 proc.), rok 2024 r. był już dużo lepszy – prognozy wskazują, że urośliśmy w nim o około 2,8 proc. Rok 2025 ma przynieść jeszcze szybsze tempo rozwoju.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o wolnej Wigilii i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, m.in. ze względu na uwagi organizacji pracowników, że regulacja dyskryminuje pracowników handlu - przekazała PAP szefowa KPRP Małgorzata Paprocka
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas