Od początku 2014 r. do końca 2023 r. w Chinach przyznano 38 210 patentów na rozwiązania technologiczne związane ze sztuczną inteligencją – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), czyli jednej z agencji wyspecjalizowanych ONZ. Państwo Środka mocno więc wyprzedziło zdobywcę drugiego miejsca, czyli Stany Zjednoczone. W USA opatentowano w tym czasie 6276 rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją. Na trzecim miejscu znalazła się Korea Południowa z 4155 patentami, na czwartym Japonia z 3409, a na piątym Indie z 1350. Spośród krajów Europy najwyżej w rankingu znalazła się Wielka Brytania, w której przyznano w tym czasie 714 patentów. Polska nie została wyszczególniona w tym zestawieniu.
W zeszłym roku przyznano na całym świecie ponad 14 tys. patentów związanych ze sztuczną inteligencją, a rok wcześniej było ich 11,6 tys.
- Generatywna sztuczna inteligencja stała się przełomową technologią mającą potencjał do transformacji tego, jak pracujemy, żyjemy i się bawimy – podkreśla Daren Tang, dyrektor generalny WIPO.
Czytaj więcej
Sektory, na które sztuczna inteligencja już dziś wywiera największy wpływ, są w stanie odnotować niemal pięciokrotnie wyższy wzrost wydajności pracy – wskazuje najnowszy raport PwC, który „Parkiet” publikuje jako pierwszy.
Które firmy mają najwięcej patentów związanych ze sztuczną inteligencją?
Wśród spółek oraz instytucji będących właścicielami patentów związanych z technologią sztucznej inteligencji, również dominują podmioty z Państwa Środka. Najwięcej posiada ich koncern Tencent (2074). Pierwsza amerykańska spółka, czyli IBM, jest w tym zestawieniu dopiero na czwartym miejscu, z 601 patentem. Wyprzedziła ją m.in. Chińska Akademia Nauk z 607 opatentowanymi rozwiązaniami. Koncern Alphabet ma ich 443, czyli mniej niż Alibaba Group (571), a Microsoft (377) został wyprzedzony przez Bytedance (418), czyli przez spółkę będącą właścicielem aplikacji TikTok.