W maju nastroje wśród niemieckich przedsiębiorstw nie poprawiły się

Biznesowy wskaźnik koniunktury i klimatu Ifo w maju utrzymał się na stałym poziomie 89,3, takim samym jak w kwietniu. Ale poprawiły się oczekiwania firm co do następnych miesięcy.

Publikacja: 27.05.2024 12:03

W maju nastroje wśród niemieckich przedsiębiorstw nie poprawiły się

Foto: Bloomberg

Według ekonomistów ankietowanych przez „The Wall Street Journal” było to sprzeczne z oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu wyników w badaniu.

Ankietowane firmy wyraziły nieoczekiwanie słabszą ocenę obecnych warunków. Jednak miernik oczekiwań na nadchodzące miesiące wzrósł, ponieważ firmy ze wszystkich sektorów wykazały większy optymizm na najbliższą przyszłość. Sektory produkcyjne, handlowe i budowlane odnotowują ożywienie, choć w sektorze usług nastąpiło niewielkie pogorszenie. Niemiecka gospodarka krok po kroku stara się wyjść z kryzysu.

W przetwórstwie przemysłowym klimat biznesowy poprawił się trzeci raz z rzędu. Firmy były znacznie bardziej zadowolone z obecnej działalności. Ponadto perspektywy na kolejne miesiące były mniej pesymistyczne niż w poprzednim miesiącu. Portfel zamówień nadal jednak spadał.

W sektorze usług indeks spadł. Było to efektem trochę gorszych ocen bieżącej sytuacji biznesowej. Jednak oczekiwania nieco się poprawiły. Firmy zgłosiły dodatkowe zamówienia.

W handlu indeks zrobił znaczący krok w górę. Oczekiwania przedsiębiorstw znacznie się poprawiły, choć nadal są sceptyczne. Obecna sytuacja również wygląda dobrze, a trend ten napędzany jest przede wszystkim przez segment hurtowy.

W budownictwie indeks ponownie się poprawił. Firmy były bardziej zadowolone ze swojej obecnej sytuacji biznesowej i oczekiwania były również nieco mniej pesymistyczne. Podstawowym problemem pozostaje jednak brak zamówień.

Brak zmian nastrojów niemieckich firm wynika z zeszłotygodniowych badań menedżerów ds. zakupów, które wykazały bardziej dynamiczną aktywność w całym sektorze prywatnym w kraju. Po zeszłorocznym pogorszeniu koniunktury niemiecka gospodarka w drugim kwartale 2024 r. rozpocznie drugi z rzędu okres wzrostu, podał w zeszłym tygodniu bank centralny kraju, wskazując na wzrost zaufania konsumentów i ożywienie w branżach energochłonnych.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz