W maju nastroje wśród niemieckich przedsiębiorstw nie poprawiły się

Biznesowy wskaźnik koniunktury i klimatu Ifo w maju utrzymał się na stałym poziomie 89,3, takim samym jak w kwietniu. Ale poprawiły się oczekiwania firm co do następnych miesięcy.

Publikacja: 27.05.2024 12:03

W maju nastroje wśród niemieckich przedsiębiorstw nie poprawiły się

Foto: Bloomberg

Według ekonomistów ankietowanych przez „The Wall Street Journal” było to sprzeczne z oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu wyników w badaniu.

Ankietowane firmy wyraziły nieoczekiwanie słabszą ocenę obecnych warunków. Jednak miernik oczekiwań na nadchodzące miesiące wzrósł, ponieważ firmy ze wszystkich sektorów wykazały większy optymizm na najbliższą przyszłość. Sektory produkcyjne, handlowe i budowlane odnotowują ożywienie, choć w sektorze usług nastąpiło niewielkie pogorszenie. Niemiecka gospodarka krok po kroku stara się wyjść z kryzysu.

W przetwórstwie przemysłowym klimat biznesowy poprawił się trzeci raz z rzędu. Firmy były znacznie bardziej zadowolone z obecnej działalności. Ponadto perspektywy na kolejne miesiące były mniej pesymistyczne niż w poprzednim miesiącu. Portfel zamówień nadal jednak spadał.

W sektorze usług indeks spadł. Było to efektem trochę gorszych ocen bieżącej sytuacji biznesowej. Jednak oczekiwania nieco się poprawiły. Firmy zgłosiły dodatkowe zamówienia.

W handlu indeks zrobił znaczący krok w górę. Oczekiwania przedsiębiorstw znacznie się poprawiły, choć nadal są sceptyczne. Obecna sytuacja również wygląda dobrze, a trend ten napędzany jest przede wszystkim przez segment hurtowy.

W budownictwie indeks ponownie się poprawił. Firmy były bardziej zadowolone ze swojej obecnej sytuacji biznesowej i oczekiwania były również nieco mniej pesymistyczne. Podstawowym problemem pozostaje jednak brak zamówień.

Brak zmian nastrojów niemieckich firm wynika z zeszłotygodniowych badań menedżerów ds. zakupów, które wykazały bardziej dynamiczną aktywność w całym sektorze prywatnym w kraju. Po zeszłorocznym pogorszeniu koniunktury niemiecka gospodarka w drugim kwartale 2024 r. rozpocznie drugi z rzędu okres wzrostu, podał w zeszłym tygodniu bank centralny kraju, wskazując na wzrost zaufania konsumentów i ożywienie w branżach energochłonnych.

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?