Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 06:53 Publikacja: 20.05.2024 06:00
Marynarka wojenna jest częścią sił zbrojnych, którą ChRL szczególnie mocno rozbudowywały w ostatnich latach. Pekin szykuje się wyraźnie na ewentualne starcie z USA, Japonią i Tajwanem.
Foto: Fot. Wang Zhao/AFP
Przez wiele lat różnego rodzaju „eksperci” w dziedzinie Chin przekonywali nas, że ChRL nastawia się na politykę pokojową i że minie jeszcze bardzo dużo czasu, zanim będzie mogła rzucić wyzwanie strategiczne USA. Narracja ta opierała się głównie na oficjalnych chińskich danych dotyczących tamtejszego budżetu wojskowego. Dane te mówiły, że ChRL przeznaczyła w 2022 r. na cele wojskowe 229 mld USD. Analitycy Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Pokojem (SIPRI) ocenili te oficjalne wyliczenia budżetowe jako niepełne i mało przejrzyste. Według swojej metodologii oszacowali chiński budżet wojskowy na 292 mld USD. Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych ocenił go natomiast na 360 mld USD i uzyskał taką sumę mimo pominięcia niektórych kategorii wydatków uwzględnionych przez SIPRI. Nowsze wyliczenia są jeszcze wyższe. Amerykańskie służby wywiadowcze szacują, że prawdziwy chiński budżet wojskowy wynosi 710 mld USD. Analitycy American Enterprise Institute wskazują natomiast, w niedawno opublikowanym raporcie, że sięgał on w 2022 r. 710,6 mld USD. Amerykański budżet obronny za ten sam rok wynosił natomiast 742,2 mld USD.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas