Niemiecka produkcja przemysłowa wciąż dołuje

Dane o niemieckiej produkcji przemysłowej za grudzień: IV kwartał był trzecim z rzędu ze spadkami produkcji i jak dotąd najgorszym.

Publikacja: 07.02.2024 09:21

Niemiecka produkcja przemysłowa wciąż dołuje

Foto: AFP

– Produkcja przemysłowa ponownie spadła, kończąc rok 2023 na poziomie około 10 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii, ale widzimy pierwsze oznaki światła na końcu długiego tunelu – zauważają analitycy ING.

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) produkcja w sektorze przetwórstwa przemysłowego w grudniu 2023 r. spadła o 1,6 proc. w porównaniu do listopada 2023 r., po uwzględnieniu sezonowości i kalendarza. W mniej zmiennym trzymiesięcznym porównaniu produkcja od października do grudnia 2023 r. była o 1,8 proc. niższa niż w poprzednich trzech miesiącach. W listopadzie produkcja spadła o 0,2 proc. w stosunku do października po rewizji wstępnych wyników (wstępna wartość: -0,7 proc.). W całym 2023 r. po korekcie kalendarzowej produkcja była o 1,5 proc. niższa niż w 2022 r. Największe spadki odnotowano w branżach energochłonnych i wytwarzaniu energii. Szczególnie silne spadki odnotowano w grudniu w ważnej branży chemicznej (po uwzględnieniu sezonowo i kalendarzowo -7,6 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca) oraz w budownictwie (-3,4 proc.). Jednak produkcja spadła także w wielu innych sektorach gospodarki, choć mniej gwałtownie. Pozytywnie na wynik ogólny wpłynął jednak wzrost produkcji w przemyśle motoryzacyjnym (+4,0 proc.).

Produkcja przemysłowa (przemysł wytwórczy z wyłączeniem energetyki i budownictwa) spadła w grudniu 2023 r. o 1,5 proc. w porównaniu do listopada 2023 r., po wyłączeniu sezonowym i kalendarzowym. Produkcja dóbr pośrednich spadła o 5,2 proc., a produkcja dóbr konsumpcyjnych o 0,9 proc. Produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła natomiast o 1,3 proc.. Poza przemysłem produkcja energii odnotowała w grudniu 2023 roku wzrost o 4,1 proc.

W porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku, czyli grudnia 2022 r., produkcja sektora przetwórstwa przemysłowego w grudniu 2023 r. po korekcie kalendarzowej była niższa o 3,0 proc. Produkcja przemysłowa spadła w tym samym okresie o 3,7 proc.

Analitycy ING podkreślają, że gwałtowny spadek zarówno eksportu, jak i importu, a także produkcji przemysłowej, nie tylko ilustruje słabość podstaw niemieckiej gospodarki, ale także zwiększa ryzyko rewizji w dół dynamiki PKB w czwartym kwartale. Przyczyny strukturalnej słabości niemieckiego przemysłu są dobrze znane. Święta Bożego Narodzenia mogły wyolbrzymić grudniowy spadek, ale nawet przy potencjalnych rewizjach danych obraz jednego z najgorszych lat dla niemieckiego przemysłu nie ulegnie zmianie.

– Patrząc w przyszłość, dane o zamówieniach przemysłowych – nawet jeśli zamazane przez kilka czynników jednorazowych – a także stopniowe odwracanie cyklu zapasów wysłały zachęcający sygnał, że przynajmniej cykliczna część słabości niemieckiego przemysłu osiąga swoje dno – stwierdza ING. Jak zauważa, jednak Niemcy nie byłyby obecnie Niemcami, gdyby nie pojawiły się nowe problemy, które rzutują na krótkoterminowe perspektywy: strajki maszynistów, personelu lotnisk i linii lotniczych oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw w wyniku konfliktu zbrojnego na Morzu Czerwonym jeszcze bardziej zwiększyły prawdopodobieństwo ponownego skurczenia się niemieckiej gospodarki w pierwszym kwartale roku i mogą wydłużyć proces osiągania dna. Ostatni spadek oczekiwań produkcyjnych wskazuje właśnie na ten kierunek.

– Niemiecki przemysł nadal tkwi pomiędzy słabością cykliczną a strukturalną, ale niedawny wzrost zamówień w przemyśle rzucił przynajmniej pewne niejasne światło na koniec tego, co coraz bardziej wygląda na bardzo długi tunel – podsumowują specjaliści z ING.

Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Październik na minusie. W czwartek Wall Street pogrążona przez Big Tech
Gospodarka światowa
Rośnie zaufanie amerykańskich konsumentów