Oczekuje się, że stopa inflacji w Niemczech w styczniu 2024 r. wyniesie +2,9 proc.. To najniższa wartość od czerwca 2021 r. (+2,4 proc.). Na podstawie dotychczasowych wyników Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje również, że w grudniu 2023 r. ceny konsumpcyjne wzrosną o 0,2 proc.. Oczekuje się, że stopa inflacji po wyłączeniu żywności i energii, często nazywana inflacją bazową, wyniesie +3,4 proc.
Energia w deflacji: w styczniu 2024 r. ceny były o 2,8 proc. niższe niż w tym samym miesiącu rok wcześniej pomimo zakończenia tarczy cen energii i wprowadzenia wyższej ceny emisji dwutlenku węgla, co wpływa na cenę paliw kopalnych takich jak silniki paliwa, olej opałowy i gaz ziemny. W ramach statystyk cen konsumenckich przedsiębiorstwa użyteczności publicznej monitorują ceny produktów energetycznych, na które duży wpływ mają ceny emisji CO2, takich jak paliwa i olej opałowy, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej dla prywatnych gospodarstw domowych. Oznacza to, że podatek od emisji CO2 zostanie przerzucony na ceny dla konsumentów końcowych. Jednakże tak zwana opłata za emisję CO2 jest pobierana na początkowych etapach gospodarczych i nie może być bezpośrednio odzwierciedlona w cenie dla konsumenta końcowego. Konkretnej części lub skutków przyszłego podatku od emisji CO2 nie można zatem określić ilościowo na podstawie wyników wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich.
Wzrost cen żywności w dalszym ciągu zwalniał (+3,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim), ale nadal był wyraźnie wyższy od ogólnego poziomu inflacji.
– Spadek inflacji w Niemczech podsyci spekulacje na temat wcześniejszej obniżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego, jednak pod korzystną inflacją ogółem nadal istnieje wystarczająca presja cenowa, która może stanowić powód do zmartwień – powiedział Carsten Brzeski, globalny szef makroekonomii ING.
Ekonomiści zwracają szczególną uwagę na takie dane, że Niemcy i Francja publikują je przed oczekiwanymi w czwartek statystykami inflacyjnymi w strefie euro. Dane francuskie pokazały, że zharmonizowana dla UE inflacja spadła w styczniu do 3,4 proc. z 4,1 proc. w grudniu.