Chiński PKB rozczarował. Ostra przecena na giełdach

Wzrost PKB Chin przyspieszył z 4,9 proc. w trzecim kwartale do 5,2 proc. w czwartym. Średnio prognozowano jednak, że wyniesie on 5,3 proc. Te dane stały się impulsem do ostrej przeceny na giełdach Azji Wschodniej.

Publikacja: 17.01.2024 08:51

Chiński PKB rozczarował. Ostra przecena na giełdach

Foto: Bloomberg

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, tracił podczas środowej sesji ponad 4 proc. Chiński indeks CSI 300 zniżkował wówczas o ponad 2 proc. i znalazł się najniżej od prawie pięciu lat. Koreański Kospi tracił 2,5 proc., a japoński Nikkei 225 spadł o 0,4 proc. Ta wyprzedaż była reakcją na rozczarowujące dane o chińskim PKB za czwarty kwartał.

PKB Chin za cały 2023 r. wzrósł o 5,2 proc., czyli jego wzrost był nieco wyższy od celu wyznaczonego przez rząd Państwa Środka. Przyspieszył on w porównaniu z 2022 r. (gdy wyniósł 3 proc.), ale jego tempo było wyraźnie niższe niż przed pandemią. W 2019 r., czyli w ostatnim roku przed wybuchem pandemii Covid-19, chiński PKB wzrósł o 6 proc.

Czytaj więcej

Chiny: 651 mld USD obaw

Inne dane z gospodarki chińskiej opublikowane w środę były niejednoznaczne. Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 7,4 proc., po tym jak w listopadzie powiększyła się o 10,1 proc. Spodziewano się, że wzrośnie ona o 8 proc. Produkcja przemysłowa zwiększyła się w grudniu o 6,8 proc., a średnio prognozowano, że wzrośnie o 6,6 proc., czyli o  tyle samo co miesiąc wcześniej. Wzrost inwestycji w aglomeracjach miejskich przyspieszył w tym czasie z 2,9 proc. do 3 proc. Znów zaczęto publikować dane o stopie bezrobocia wśród młodzieży (zawieszono ich publikację w lipcu). Oficjalnie pozostawała ona w grudniu na poziomie 14,9 proc. Populacja Chin spadła natomiast w 2023 r. o 2,08 mln do 1,4097 mld ludzi, a liczba nowych urodzin spadła o 5,6 proc. do 9,02 mln. 

- Dane o PKB są zgodne z innymi wskaźnikami pokazującymi ostatnią poprawę aktywności gospodarczej. Ożywienie pozostaje jednak kruche. Choć wciąż spodziewamy się krótkoterminowego wsparcia wywołanego luzowaniem polityki, to jest mało prawdopodobne, by zapobiegło ono spowolnieniu w dalszej części roku. O ile rząd zdołał zrealizować swój cel mówiący o wzroście PKB wynoszącym w 2023 r. około 5 proc., to osiągnięcie takiego samego tempa ekspansji w 2024 r. będzie trudniejsze — twierdzi Julian Evans-Pritchard, ekonomista Capital Economics.

- Chińskie dane gospodarcze nadal wskazują na stabilną konsumpcję i usługi, ale też na niekończące się wyzwania w sektorze nieruchomości. Co prawda obraz makroekonomiczny wygląda na odporny, to mamy do czynienia ze „szklanką do połowy pustą i do połowy pełną” jeśli chodzi o sytuację gospodarstw domowych, spółek oraz inwestorów w 2024 r. - wskazuje Gary Ng, ekonomista Natixis. 

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd