Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.02.2025 11:48 Publikacja: 28.12.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Fuzje i przejęcia przeprowadzone w 2023 r. były warte łącznie 2,9 bln USD, czyli o 17 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z wyliczeń LSEG. To był już drugi rok z rzędu, w którym wartość spadła w tempie dwucyfrowym. Największy spadek odnotowano w Europie. Sięgnął aż 28 proc. W regionie Azji i Pacyfiku wartość tego typu transakcji zmniejszyła się o 25 proc., a w USA o 6 proc.
– 2023 r. rzeczywiście był bardzo słabym rokiem. Gdy przyglądamy się wolumenowi transakcji, to był on mniejszy, niż się spodziewaliśmy – twierdzi Simona Malleare, globalna dyrektor ds. alternatywnej grupy kapitałowej w UBS.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.
Niemcy pójdą do urn wyborczych 23 lutego, wszystkie niemieckie partie składają więc różnorakie obietnice, w tym cięcia podatków, wyższe inwestycje publiczne i podwyżki emerytur w celu stymulowania wzrostu. Wszystkie wiążą się z dużymi kosztami.
Rozejm w konflikcie rosyjsko-ukraińskim mógłby pomóc europejskim gospodarkom i rynkom akcji. Skala pozytywnych skutków rynkowych byłaby jednak dużo mniejsza od zawirowań, które wywołał sam początek putinowskiej inwazji.
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem.
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. W protokole wskazano, że zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej USA mogą zakłócić proces dezinflacji.
Od tegorocznych zwyżek europejskich akcji mogła już rozboleć głowa. W środę doczekaliśmy się odwrócenia sytuacji, a GPW była jednym z najsłabszych rynków.
Windykacyjne spółki Best i Kredyt Inkaso mają połączyć siły i tym samym zakończyć wieloletnią batalię. Połączone firmy mają stanowić drugą siłą na polskim rynku windykacyjnym.
Założyciel i prezes Internet Union zdecydował się sprzedać biznes. Inwestor - Grupa Fixmap - płaci za akcję dużo więcej niż wynosi kurs na giełdzie. Chce mieć 100 proc.
Elon Musk, wraz z konsorcjum inwestorów, zaoferował wykupienie firmy Sama Altmana. Jego propozycja została szybko odrzucona, ale mogą być kolejne próby zakupu.
Na polskim rynku fuzji i przejęć od trzech lat widać duże ożywienie. Najwięcej transakcji jest w sektorze nowych technologii, ale ten trend zaczyna hamować. Które aktywa w tym roku mogą zmienić właściciela?
Niecałe dwa miesiące zajęło urzędowi antymonopolowemu wydanie zgody na konsolidację polskich firm oferujących usługi sklepom internetowym.
W procesie sprzedaży telewizji TVN ofertę złożył polski miliarder Michał Sołowow oraz Wirtualna Polska Holding - podało Radio Zet, nie ujawniając źródeł. Jest pierwsza oficjalna informacja w tej sprawie.
Złożono dwie oferty kupna telewizji TVN: pierwsza z nich wpłynęła od biznesmena Michała Sołowowa, druga od holdingu Wirtualna Polska w konsorcjum z innym podmiotem, który może być powiązany z Rafałem Brzoską - właścicielem InPostu, podało Radio Zet, powołując się na nieoficjalne ustalenia.
Rodzina Dutkiewiczów z Olsztyna sprzeda swoje sportowe sklepy grupie CCC Dariusza Miłka. Za 75 proc. udziałów dostanie 27,8 mln zł w gotówce albo – częściowo – w akcjach internetowej firmy Modivo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas