Inflacja konsumencka w Turcji znów przyspieszyła we wrześniu

Turecki Instytut Statystyczny podał, że roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) wzrósł w zeszłym miesiącu o 61,53 proc., w porównaniu z 58,94 proc. w sierpniu.

Publikacja: 03.10.2023 09:36

Inflacja konsumencka w Turcji znów przyspieszyła we wrześniu

Foto: Bloomberg

Jest to najwyższa roczna wartość odnotowana od grudnia 2022 r., po trendzie łagodzenia, zanim ceny zaczęły gwałtownie rosnąć w związku ze spadkiem kursu liry tureckiej i kilkoma podwyżkami podatków wynikającymi ze zmiany polityki pieniężnej banku centralnego.

TurkStat podał, że miesiąc do miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 4,75 proc., w porównaniu do wzrostu o 9,09 proc. miesiąc wcześniej.

Według sondażu agencji Anadolu (AA), w którym wzięło udział 12 ekonomistów, prognozuje się, że inflacja cen konsumpcyjnych będzie rosła ogółem o 5 proc. w ujęciu miesięcznym. W sondażu Reutersa roczna inflacja przewidywana była w przedziale 60-63,7 proc., a miesięczna inflacja pomiędzy 3,7 proc. a 6,2 proc.

W październiku inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 24 lat i wyniosła 85,5 proc., a w lipcu wyniosła 47,83 proc., po tym jak w czerwcu spadła do zaledwie 38,21 proc.

Bank centralny i ekonomiści prognozują tendencję wzrostową na resztę roku, natomiast bank wielokrotnie zapowiadał stopniowe zacieśnienie polityki pieniężnej, jeśli będzie to konieczne, aby ustalić trend dezinflacyjny w nadchodzącym roku.

Czytaj więcej

Turcja desperacko broni liry. Podwyżka stóp do 30 procent

– Presja cenowa nad Bosforem napędzana jest przez niebezpieczną kombinację skrajnie ujemnych realnych stóp procentowych, hojne przedwyborcze podwyżki płac, zmiany w systemie podatkowym i zapaść liry. We wrześniu czynniki te spotęgowane zostały także przez wzrost cen żywności i wpływ drożejącej na rynkach globalnych ropy – podkreśla Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Przypomina, że już we wrześniu inflacja przewyższyła pułap prognozowany przez turecki bank centralny na grudzień. – Dynamika CPI będzie rosnąć aż do połowy przyszłego roku, kiedy zapewne przekroczy 70 proc. Presja cenowa jest bardzo głęboko zakorzeniona i mocno rozlana po gospodarce, więc nie można wykluczyć zbliżenia się do niechlubnego rekordu z października ub. r., gdy wzrost cen przekroczył 85,5 proc. r/r. – przewiduje analityk.

Zdaniem Sawickiego bank centralny powinien pozostać na ścieżce rynkowych reform i kontynuować terapię szokową. Od wiosny stopy procentowe zostały w kilku ruchach podniesione z 8,5 do 30 proc. – Na pierwszy rzut oka taki ruch wygląda na drastyczny, lecz początek cyklu zacieśniania budził wśród inwestorów wątpliwości. W tureckich realiach utrzymywania przez lata nieadekwatnie łagodnej polityki pieniężnej był postrzegany jako zbyt zachowawczy. Dopiero sierpniowa podwyżka o 750 pb będąca odpowiedzią na przeszło 9-proc. miesięczny skok cen przebiła rynkowe oczekiwania. Wzrost stóp procentowych nawet o kolejne 10 pkt proc. przed końcem roku wydaje się zasadny, lecz w przypadku Turcji nie można przyjąć tego za pewnik – uważa analityk Cinkciarz.pl.

Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kara za fentanyl i koniec globalnego CIT
Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję