Szwajcarski bank centralny nie podniósł stóp. Podwyżki w Szwecji i w Norwegii

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) niespodziewanie utrzymał główną stopę procentową na poziomie 1,75 proc. Średnio prognozowano, że podwyższy ją do 2 proc.

Publikacja: 21.09.2023 10:29

Szwajcarski Bank Narodowy

Szwajcarski Bank Narodowy

Foto: Bloomberg

Choć analitycy spodziewali się w czwartek podwyżki, to znaczna większość z nich była przekonana, że może ona być ostatnią w tym cyklu.

SNB dokonał w tym cyklu pięciu podwyżek stóp, zaczynając od rekordowo niskiego poziomu minus 0,75 proc. Jeszcze rok temu stopy procentowe w Szwajcarii były ujemne.

Szwajcarski bank centralny ma spore pole do manewru w polityce pieniężnej. Inflacja konsumencka w Szwajcarii sięgała w sierpniu zaledwie 1,6 proc. Choć była nieco wyższa od prognoz, to pozostała na lipcowym poziomie, najniższym od stycznia 2022 r.

Czytaj więcej

Ostatnia podwyżka kosztu kredytu w Szwajcarii i … po rajdzie franka

W komunikacie ze swojego posiedzenia SNB wskazał, że zacieśnianie polityki pieniężnej przeciwdziała wzrostowi presji inflacyjnej. Zaznaczono też jednak, że nie da się wykluczyć dalszego zacieśniania polityki w średnim terminie.

Na podwyżkę stóp procentowych zdecydowały się natomiast dwa skandynawskie banki centralne. Szwedzki Riksbank podniósł główną stopę o 25 pb., do poziomu 4 proc. Podwyższał ją na każdym posiedzeniu od maja 2022 r.

Czwartkowa podwyżka była dokładnie taka, jak spodziewali się analitycy. Szwecja mierzy się bowiem z osłabieniem waluty (korona szwedzka straciła od początku roku ponad 6 proc. wobec dolara), a inflacja wynosiła tam w sierpniu 7,2 proc. Szwecję dotknął też jednak spadek cen nieruchomości, co może być argumentem za tym, by wkrótce zakończyć cykl podwyżek stóp.

Tymczasem norweski Norges Bank podniósł główną stopę procentową o 25 pb., do 4,25 proc. Taka decyzja była spodziewana przez analityków. Inflacja w Norwegii wyhamowała w sierpniu do 4,8 proc. i była najwyższa od marca.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd