Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.04.2025 20:50 Publikacja: 12.09.2023 21:00
Foto: AdobeStock
Globalni zarządzający funduszami zaczęli w ostatnich miesiącach wyraźnie gorzej postrzegać rynki wschodzące – wynika z sondażu Bank of America. Ich alokacje na wschodzących rynkach akcji spadły we wrześniu do 9 proc. netto „przeważaj” i były najniższe od listopada 2022 r. Tymczasem alokacje na amerykańskim rynku akcji wzrosły do 7 proc. netto „przeważaj” i stały się najwyższe od sierpnia 2022 r.
Głównym powodem tego, że zarządzający lokują mniej pieniędzy na wschodzących rynkach akcji, są obawy dotyczące chińskiego wzrostu gospodarczego. Zero procent netto biorących udział w sondażu BofA stwierdziło, że w bliskiej przyszłości spodziewa się silniejszego wzrostu gospodarczego w Chinach. To najgorszy wynik od zeszłorocznych lockdownów pandemicznych. Jeszcze kilka miesięcy temu dominował wśród zarządzających optymizm w kwestii Chin. W lutym aż 78 proc. netto ankietowanych wskazywało, że spodziewa się silniejszego wzrostu gospodarczego w Państwie Środka. Obecnie tylko 15 proc. zarządzających spodziewa się, że chińskie władze sięgną po rozwiązania silnie stymulujące gospodarkę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nieznacznie wzrosła w zeszłym tygodniu i może rosnąć, ponieważ firmy próbują radziźć sobie z taryfami prezydenta Donalda Trumpa na import.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Inflacja konsumencka w USA wyniosła w marcu 2,4 proc., po tym jak w lutym sięgnęła 2,8 proc. Średnio prognozowano, że wyhamuje ona tylko do 2,6 proc.
Większość indeksów giełdowych odrabiała straty, choć Trump zapowiedział, że nałoży dodatkowe 50-proc. cła na produkty z Chin.
Główne amerykańskie indeksy giełdowe rozpoczęły wtorkową sesję od solidnych zwyżek. Rosły po ponad 3 proc. Częściowo odrabiały straty po panicznej przecenie z ostatnich dni.
Wtorkowa sesja przyniosła odbicie na części rynków Azji. Doszło do niego, choć zaostrza się spór handlowy pomiędzy USA i Chinami.
Choć poniedziałkowa sesja na Wall Street zaczęła się od dużych spadków i wejścia indeksu S&P 500 w rynek niedźwiedzia, to indeksy zakończyły ją niewielką przeceną, a Nasdaq Composite nawet lekko urósł.
Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o tymczasowym obniżeniu ceł dla wszystkich krajów poza Chinami doprowadziła Wall Street do euforii. Zwyżki przeniosły się później na giełdy azjatyckie i do Europy.
Nasdaq 100 wzrósł o 8 proc., ponieważ Trump ogłosił, że nakazuje 90-dniową przerwę w stosowaniu retorsji w krajach, które nie podejmą działań odwetowych, i obniża wzajemne cła do 10 proc. ze skutkiem natychmiastowym, ale także podwyższa cła na Chiny do 125 proc.
Teorii mających wyjaśniać wzrost rentowności długu widoczny w ostatnich dniach jest wiele. Część analityków podejrzewa, że za wyprzedażą mogą stać Chiny. Władze Państwa Środka zdecydowały się na handlowy odwet na USA, podnosząc swoje karne cło do 84 proc.
Z jednej strony mamy spowolnienie gospodarcze wywołane szokiem, a z drugiej strony wzrost cen towarów w wyniku ceł. Fed staje tym samym przed trudnym wyzwaniem – przyznaje Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.
Władze Chin ogłosiły, że podnoszą karne cło na towary z USA z 34 proc. do 84 proc. To odwet za nałożenie przez Amerykanów karnych ceł na Chiny o łącznej wysokości 104 proc.
Od północy czasu wschodnioamerykańskiego (6:00 czasu polskiego) weszły w życie wyższe stawki amerykańskich ceł wzajemnych, w tym 20-procentowe cła na towary z UE i 104 procentowe na dobra z Chin.
Rentowność 30-letnich obligacji USA wzrosła we wtorek do 5,02 proc., najwyższego poziomu od października 2023 r. W środę nadal rosły rentowności wszystkich obligacji, gdyż inwestorzy wycofywali się w oczekiwaniu na załamanie się popytu zagranicznego w związku z wejściem w życie ceł.
Większość indeksów giełdowych odrabiała straty, choć Trump zapowiedział, że nałoży dodatkowe 50-proc. cła na produkty z Chin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas